Çocukluk çağı zehirlenmelerinin retrospektif değerlendirilmesi ve maliyet analizi
Retrospective evaluation and cost analysis of the childhood poisoning
- Tez No: 530181
- Danışmanlar: DR. İLYAS TOLGA ERKUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zehirlenmeler acil servislerde sık karşılaşılan, ölüme yol açabilen, önlenebilir bir sağlık sorunudur. Zehirlenme etkenleri yaşa, cinsiyete, ülkelere, bölgelere ve mevsimlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çalışmada, çocuk acil polikliniğine başvuran zehirlenme vakalarının epidemiyolojik ve demografik özelliklerinin belirlenmesi, koruyucu önlemlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 01.06.2017 ve 01.06.2018 tarihleri arasında çocuk acil polikliniğine başvuran 0-18 yaş arası zehirlenme vakaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza 196 olgu dahil edilmiştir. Zehirlenme olgularının tüm acil başvurularına oranı %0,13'tür. Bu olguların %54.1'i kız%45.9'u erkek olmak üzere erkek/kız oranı 0,84 olarak bulundu. Olguların%78.1'i 0-5 yaş grubunda ve bu aralıkta en sık zehirlenme etkeni ilaçlar idi.Mevsimler arası anlamlı farklılık saptanmadı. Zehirlenmelerin %47.4'ünün 18:00-23:59 zaman diliminde gerçekleştiği belirlendi. Çocukların %9.2'sine (n=18) hastaneye başvurmadan önce süt içirme, kusturma gibi müdahalelerde bulunulduğu belirlendi. Olguların %81.6'sı kaza ile %13,3'ü özkıyım amaçlı %5,1'i ise terapötik hata nedeniyle meydana gelmişti. Zehirlenme etkelerinin %61.2'si ilaçlar %38.8'i ilaç dışı toksinlerden oluşmaktaydı. İlaçla zehirlenen 120 olgunun %68.3'ündetek ilaçla, %31.7'sinde çoklu ilaçla zehirlenme görülmektedir.Alım yolu incelendiğinde; %96.9'unun oral, %0.5'inin cilt, %2.6'sının inhalasyon yolla aldığı görülmektedir.Çocukların %81.6'sı çocuk acil gözlemde, %5.1'i ayaktan, %7.1'i çocuk servisinde ve %6.1'i çocuk yoğun bakım servisinde takip edilmiştir.En çok alınan toksinler sırasıyla %21.9'unda analjezik-antipiretik, %18.9'undakoroziv madde, %11.7'sinde koroziv olmayan irritan madde, %7.7'sinde antidepresan, %6.6'sında vitamin-mineral şeklindedir.Çocuklara uygulanan müdahaleler incelendiğinde; %23.0'üneaktif kömür, %12.8'ine aktif kömür - mide lavajı, %3.6'sına antidot, %16.3'üne destek, %19.4'üne endoskopi, %23.5'inde sadece gözlem, %0.5'inde plazmaferez uygulanırken, %1.0'i sevk edilmiştir.Olguların ortalama gözlem süresi 20.55±19.98 saat iken, ortalama maliyeti 274.19±445.69 TL olarak hesaplanmıştır. Sağlık personelinin ve ailelerin bilinçlendirilmesi, koruyucu önlemler alınmasında, hastanelerin iş yükünün azaltılmasında ve ülke ekonomosine olumlu katkı sağlamada, birincil adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Poisoning is a preventable health problem that is common in emergency services and can lead to death. Poisoning agents experienced, can vary depending on gender, countries, regions and seasons.In this study, we aimed to determine the epidemiological and demographic characteristics of poisoning cases admitted to the pediatric emergency department and to determine the protective measures. In this study, cases of intoxication between the ages of 0-18 who admitted to the pediatric emergency department between 01.06.2017 and 01.06.2018 were retrospectively analyzed. 196 cases were included in our study. The rate of poisoning cases to all emergency applications is 0.13%. 54.1% of the cases were female and 45.9% were male. The male / female ratio was 0.84. 78.1% of the cases were in the 0-5 age group and the most frequent poisoning agents were in this range. There was no significant difference between seasons. It was determined that 47.4% of the poisonings occurred in the time interval of 18: 00-23: 59. 9.2% of the children (n = 18) before applying to the hospital, such as milk feeding, vomiting interventions were determined.Of the cases, 81.6% were caused by accident, 13.3% by suicide, 5.1% by therapeutic error. 61.2% of the poisoning effects were drugs and 38.8% were non-drug toxins. Of the 120 cases poisoned with medication, 68.3% had single drug and 31.7% had multiple drug intoxication. When the intake route is examined; It is seen that 96.9% oral, 0.5% skin and 2.6% inhalation. Of the children, 81.6% were followed-up in the emergency observation, 5.1% in the outpatient clinic, 7.1% in the pediatric ward and 6.1% in the pediatric intensive care unit. The most common toxins were analgesic-antipyretic in 21.9%, corrosive agent in 18.9%, non-corrosive irritant in 11.7%, antidepressant in 7.7% and vitamin-mineral in 6.6%. When the interventions applied to children are examined; Activated charcoal in 23.0%, activated charcoal - gastric lavage in 12.8%, antidote in 3.6%, support in 16.3%, endoscopy in 19.4%, only observation in 23.5%, plasmapheresis in 0.5%, 1.0 was shipped. The mean observation period was 20.55 ± 19.98 hours and the mean cost was 274.19 ± 445.69 TL. The awareness of health personnel and families will be the primary step in taking preventive measures, reducing the workload of hospitals and making a positive contribution to the country's economy.