Investigation of ballistic performances of new generation UHDPE materials
Yeni nesil UHDPE malzemelerinin balistik performanslarının incelenmesi
- Tez No: 530203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmamızda kompozit malzemelerin önemli faktörlerinden olan hafiflik ve kalınlık dikkate alınarak daha dayanıklı ve daha dirençli olacak şekilde olabilecek en ince ve hafif hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu kompozit malzemelerin muadillerine nazaran daha az karmaşık modelleme ihtiyacından dolayı daha az bir maliyet ile modellemeleri yapılmıştır. Farklı değerlerde çok sayıda modelleme yapılarak testleri tamamlanmıştır. Burdan da görüleceği üzere daha hafif ve daha ince olmasından dolayı daha uygun maliyetler ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Balistik koruma için uygulanan metotlar ve yöntemler test aşamalarında uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Kompozit malzemeye uygulanan testlerin analiz sonuçları içerikte sunulmuştur. Bu çalışmada, yeni nesil yüksek derecede dayanıklı balistik kompozit maddeler incelenmiştir. Ayrıca, kompozit zırhların test metotları ve zırh verimi tahmini kriterleri ile ilgili balistik koruma testlerinin teorik yönleri ele alınmıştır. Kompozit seramik / metal zırhların kompozit zırh tipine, mermi tipine ve hedef (kompozit zırh) mesafesine bağlı olarak gerçekleştirilen balistik testlerin deney sonuçları sunulmuştur. Kompozit zırhların balistik koruma etkileri ve balistik etkinliği ile alakalı test sonuçlarının ilgili analizleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite material is composed of several materials to obtain greater durability and better impact resistance, taking into account tow important factors, lightness and thickness.So that, the complex response of composite materials coupled with high costs and limited amount of data from ballistic testing has led to modeling and simulation of ballistic armor with different grade of material becomes the better option to optimize and design the composite armor with less weight and affordable cost. Some theoretical aspects of ballistic protection testings of composite armors concerning test methods and criteria of armor efficiency estimation, have been considered. The experimental results of performed ballistic tests of the composite ceramics/metal armors, depending on composite armor type, bullet type and target (composite armor) distance have been presented. The corresponding analysis of test results, concerning ballistic protection effects and ballistic efficiency of the composite armors, have been also given. In this work, new generation higly druable ballistic composite matterial has been investigated. In additon some theoretical aspects of ballistic protection testings of composite armors concerning test methods and criteria of armor efficiency estimation, have been considered. The experimental results of performed ballistic tests of the composite ceramics/metal armors, depending on composite armor type, bullet type and target (composite armor) distance have been presented. The corresponding analysis of test results, concerning ballistic protection effects and ballistic efficiency of the composite armors, have been also given.