Güneş enerjisi destekli düşük sıcaklıklı jeotermal enerji kaynaklı organik rankine çevriminin teorik analizi
Theoretical analysis of organic rankine cycle with solar-assisted low temperature geothermal energy source
- Tez No: 530239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında ülkemizde yer alan düşük sıcaklıklı jeotermal kaynakların güneş enerjisi sistemi ile desteklenerek elektrik üretimine uygunluğu araştırılmıştır. Gündüz ve gece şartlarında farklı prosesler ile çalışan hibrit bir sistem tasarlanmış olup soğutucu akışkan olarak R141b seçilmiştir. Sisteme gündüz şartlarında klasik ORC çevrimine ek olarak vakum tipi kolektörler eklenerek sistem türbin giriş şartları yükseltilmiştir. Konya şartları için farklı sıcaklıklardaki jeotermal kaynak ve ışınım değerleri alınarak anlık, günlük, aylık ve yıllık olarak sistemin termodinamik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, low-temperature geothermal resources in our country are supported by solar energy system and their suitability for electricity production is investigated. In the day and night conditions, a hybrid system with different processes was designed and R141b was selected as refrigerant. In addition to the classical ORC cycle in the daytime conditions, the vacuum turbines are added to the system and the turbine inlet conditions have been increased. Geothermal sources and irradiation values at different temperatures for Konya conditions were taken and thermodynamic analysis of the system was carried out as instant, daily, monthly and yearly.