Sosyo-bilimsel konuların işlenmesinde STEAM uygulamaları
STEAM applications in the processing of socio-scientific issues
  1. Tez No: 530335
  2. Yazar: SELÇUK KOLSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL DUBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada Fen Bilimleri dersinde uygulanan STEAM temelli eğtimin ilkokul 3. Sınıf öğrencilerinin fene yönelik tutumlarına etkisini belirleyerek, öğrencilerin STEAM uygulamaları ile ilgili görüşlerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Çalışmada iç içe karma modellerden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar Çobanlar Atatürk ilkokulu'nda öğrenim görmekte olan üçüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutunda, Duran (2008) tarafından geliştirilen“Fene Yönelik Tutum Ölçeği”, Padilla, Cronin ve Twiest (1985) tarafından geliştirilen, Aydoğdu ve Karakuş (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Temel Beceri Ölçeği (TBÖ)”ve Finson, Beaver ve Cramond (1995) tarafından geliştirilen“Draw A Scientist Check List (DAST-C)”ölçeklerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Veriler erişi puanları kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nicel veriler incelendiğinde, bilime yönelik tutum ve temel bilimsel becerilerin ön test ve son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiş ve öğrencilerin STEAM uygulaması sonrasında, bilim insanının fiziksel özellikleri açısından geleneksel bakış açısından sıyrılıp daha geniş bir perspektifle bakmaya başladıkları görülmüştür. Nitel veriler incelendiğinde ise katılımcıların derslere yönelik motive oldukları, STEAM uygulamalarını eğlenceli buldukları ve derse yönelik güdülendikleri sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the effect of STEAM-based education applied in Science course on the attitudes of 3rd grade elementary school students towards science and to reveal the opinions of students about STEAM applications. In the study, pre-test posttest control group quasi-experimental design was used. The study group of the study is composed of third grade students studying in Afyonkarahisar Çobanlar Atatürk primary school in 2016-2017 academic year. In the quantitative dimension of the study, eye Attitude Scale towards Science“developed by Duran (2008) was developed by Padilla, Cronin and Twiest (1985) and adapted to Turkish by Aydoğdu and Karakuş (2015). Data obtained from ”Draw A Scientist Check List (DAST-C)" scales developed by Finson, Beaver ve Cramond (1995) were used. Data were analyzed by using gain scores. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews. Content analysis technique was used in the analysis of qualitative data. When the quantitative data were analyzed, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test results of science attitudes and basic scientific skills. When the qualitative data were analyzed, it was concluded that the participants were motivated about the lessons, they found the STEAM applications to be fun and they were motivated for the lesson.