Sosyobilimsel konuların öğretiminde örnek olay destekli 5E öğretim modelinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerisine etkisi
The effect of the case study supported 5E teaching model on the critical thinking skills of students in teaching society scientific topics
- Tez No: 918934
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÖZTÜRK AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
21. yüzyılda gelişmek ve gelişen dünyamızın taleplerini karşılamak için gerekli becerilerle donatılmış bireyler yetiştirmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Öğrencilerin eleştirel düşünebilme, sorgulayabilme, araştırma yapabilme ve yenilikçi çözümler üzerinde iş birliği yapabilmelerinin önemi her geçen gün artmaktadır. 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan bu becerilerin ülkemizde uygulanan öğretim programlarında yer bulduğu bilinmektedir. Bu bağlamda Fen Bilimleri dersi öğrencilere eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeleri için önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma, sosyobilimsel konuların öğretiminde vaka çalışmalarıyla desteklenen 5E öğretim modelinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Sosyobilimsel konular olarak seçilen konular, 6. sınıf Fen Bilimleri dersinde yer alan“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlık”ünitesinden alınmıştır. Bu çalışma, açıklayıcı sıralı desenle tasarlanmıştır. Karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmaya 12 deney grubunda ve 12 kontrol grubunda olmak üzere toplam 24 6. sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırma 5 hafta sürmüştür. Deney ve kontrol gruplarına sosyobilimsel konulara uygun içerikler seçilmiştir. Deney grubunda sosyobilimsel konuların 5E öğretim modeliyle işlenmesine uygun olarak hazırlanan ders planları uygulanmıştır. Kontrol grubu için, Fen Bilimleri dersi öğretim programı kapsamında ders planları hazırlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerini ölçmek amacıyla“UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek deney ve kontrol gruplarında uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında KWL (Know, Want to Know, Learned- Bil, İste, Öğren) şemaları kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 27 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda deney grubunun eleştirel düşünme eğilimi ölçeği ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Deney grubunun son-test puanları ile kontrol grubunun son-test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. KWL şemaları ile toplanan nitel verinin içerik analizi deney grubunun eleştirel düşünme becerilerinde kontrol grubuna göre artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, it has become a necessity to raise individuals equipped with the necessary skills to develop and meet the demands of our developing world. The importance of students being able to think critically, question, conduct research and collaborate on innovative solutions is increasing day by day. It is known that these so-called 21st century skills, are included in the curriculum implemented in our country. Within this context, the Science course offers important opportunities for students to develop their critical thinking skills. This study was conducted to investigate the effect of the 5E teaching model supported by case studies on students' critical thinking skills in the teaching of socio-scientific issues. The topics chosen as socioscientific issues were from the“Systems and Health in Our Body”unit in the 6th grade Science course. This study was designed with explanatory sequenatial design. Mixed method was used. A total of 24 6th graders were included in the study, 12 in the experimental group and 12 in the control group. The research was implemented for 5 weeks. Contents appropriate to socio-scientific issues were selected for the experimental and control groups. Lesson plans prepared in accordance with the processing of socio-scientific issues with the 5E teaching model for were applied in the experimental group. For the control group lesson plans were prepared within the scope of the science curriculum. In the quantitative part of the research,“UF/EMI Critical Thinking Disposition Scale”was used to measure the critical thinking disposition of the students. The scale was applied twice, before and after the application, to the experimental and control groups. In the qualitative part of the research; KWL (Know, Want to know, Learned Bil, Want, Learn) schemes were used for data collection. Quantitative data were analyzed with SPSS 27 statistics program. As a result of the analyses, it was seen that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the critical thinking disposition scale of the experimental group. It was seen that there was no significant difference between the post-test scores of the experimental group and the post-test scores of the control group. The content analysis of the qualitative data collected with KWL schemes showed that there was an increase in the critical thinking skills of the experimental group compared to the control group.