Gayrimenkul sektöründeki yasal düzenlemelerin yabancı yatırımcılar üzerine etkisi
The impact of legislation on foreign investors in the real estate sector
  1. Tez No: 530382
  2. Yazar: SİNEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN NEVZAT UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezin birinci bölümünde gayrimenkulün kavramsal açıklaması, Türkiye gayrimenkul sektörünün tarihsel gelişimi önemi ve yerinden bahsedilmiş, ikinci bölümünde ise yabancıların gayrimenkul edinimlerini etkileyen faktörlerden bahsedilerek yıllar üzerinden yasaların ve gayrimenkul edinimi üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise gayrimenkul ediniminde yasal düzenlemeler ile yabancı yatırımcılar arası ilişki, araştırma hipotezleri, amacı, önemi ve bulguları üzerinde durulmuştur. Tezde gayrimenkul ediniminde yasal düzenlemelerin yabancı yatırımcılar ile ilişkisi üzerine anket uygulaması yapılmıştır. Türkiye gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcının devamlı arttığı belirtilerek yasal düzenlemelerin bu konu hakkındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ölçme aracı olarak, 2012 yılı ve sonrası gayrimenkul edinimi gerçekleştiren yabancı kişilere bireysel ulaşılarak anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the conceptual description of the real estate was made. The historical development of the real estate sector in Turkey is explained the importance and location. In the second part, the factors affecting the purchase of real estate by foreigners are explained. The Legal Regulation Factor has been examined. the effect of legal regulations on the acquisition of real estate is explained. In the third part, the effects of foreign investors on real estate acquisition, research hypotheses, objectives, precaution and findings are emphasized. In the thesis study, a survey was conducted on the effect of legal regulations on real estate purchases on foreign investors. The number of foreign investors in the real estate sector is increasing, trying to determine the effect of the related legal regulations. A survey was conducted by reaching foreigners who realized real estate acquisition in 2012 and after.