Kişilerarası ilişkilerde güven düzeyi ile travma sonrası hayata küsme düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relation between level of confidence in interpersonal relations and post-traumatic life and death level
  1. Tez No: 530393
  2. Yazar: YUSUF BÜYÜKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İki insan arasındaki ilişkinin temelini oluşturan en önemli değişkenlerden birisi güvendir. Güven ilişkisinin olmadığı iletişimin, sağlıksız ve verimsiz bir ilişkiye evrilme olasılığı yüksek olacaktır. Kişilerarası ilişkilerdeki güvenin düzeyiyle bağlantılı olarak, kişinin bu durumu genellemesi ve bu durumu travmatik olarak niteleyip, hayata küsmesi söz konusu olabilmektedir. Kişilerarası ilişkilerde, güven ve güvensizliğe neden olan faktörler; güvenin ve güvensizliğin nasıl oluştuğunu, söz konusu faktörlere bağlı olarak da hayata küsme düzeyini ortaya çıkarabilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important variables underlying the relationship between two people is trust. Communication without trust is likely to evolve into an unhealthy and inefficient relationship. In connection with the level of trust in interpersonal relationships, one can generalize this situation and describe it as traumatic, and it may be the case of disappointment. Factors that cause confidence and insecurity in interpersonal relationships; trust, and how the insecurity is occurring, depending on the factors involved, can also reveal the level of misdeed.