Bronkopulmoner displazili bebeklerde hazırlayıcı risk faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 530422
  2. Yazar: MERVE BÜYÜKBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ Bronkopulmoner displazi (BPD) gelişiminde rol oynayan hazırlayıcı risk faktörlerinin belirlenmesi GEREÇ-YÖNTEM Ocak 2012 ile Kasım 2017 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde en az 28 gün süreyle yatan ve herhangi bir sebeple oksijen ve/veya mekanik ventilatör desteği almış olan toplam 163 bebek incelendi. Kriterleri karşılayan 158 bebek çalışmaya alındı. BPD tanısı alan ve almayan hastaların ve annelerinin dosya ve epikriz bilgileri geriye dönük olarak taranıp ve belirli parametreler kayıt altına alındı. Bağımsız değişkenler önce BPD (+) ve BPD (-) olmak üzere 2 grupta; daha sonra hafif BPD, orta BPD ve ağır BPD olmak üzere 3 grup arasında karşılaştırıldı. Anne ve bebeğe ait değişkenlerden anlamlı saptanan parametrelerin BPD'ye yakalanma riskini tahmin etmedeki ve BPD evresini tahmin etmedeki güçlerini belirlemek için bu veriler çoklu lojistik regresyon analizi ve kategorik regresyon analizi testleri ile değerlendirildi. BULGULAR Çalışma kriterlerine uyan ve BPD gelişen 80 yenidoğan bebek hasta grubu, BPD gelişmeyen 78 yenidoğan bebek ise kontrol grubu olarak belirlendi. Toplamda 158 bebek çalışmaya alındı. Bunların 90'ı (%57) erkek, 68'i (%43) kız (E/K: 1,32) idi. Vakaların doğum ağırlığı ortalamaları 1.519±705,5 g (490-3.940 g), gestasyonel haftası ortalamaları 30,8± 3,8 hafta (23-40 hafta) idi. Anne yaşlarının ortalaması 28,8±5,9 yaş (15-42 yaş) idi. BPD'li bebeklerin gestasyonel hafta ortalaması 29,11±3,76 hafta iken, kontrol grubunda 32,54±3,07 hafta idi. Doğum ağırlığı ortalaması hasta grupta 1.299,01±678,17 g iken, kontrol grubunda 1.745,38±664,08 g idi. Analiz sonucunda 26 değişken BPD gelişiminde bağımsız risk faktörü olarak belirlendi. Bunlar; gestasyon haftası, oligohidroamniyoz, EDE, koryoamniyonit, uterin anomali/servikal yetmezlik, doğum ağırlığı (g), APGAR 1.dk ve 5. dk, kord kan gazı pH3 TDP almak, kan ve idrar kültüründe bakteri üremesi, ilk 2 hafta makrolid kullanımı olaak saptandı. SONUÇ Bronkopulmoner displazi immatür akciğerin volü/barotravma, oksitravma, prenatal ve postnatal inflamasyon/enfeksiyon sonucu gelişen önemli bir hastalığıdır. Belirlenen risk faktörleri göz önünde bulundurularak anne karnından başlayan akciğer gelişiminin prenatal koruyucu önlemler ile normal seyrinde olmasının sağlanması gerekir. Doğum salonundaki uygulamalar önerilen şekillerde yapılıp volü-barotravmadan bebeği korumak ve devamında YDYBÜ'de de belirtilen risk faktörlerinin gelişmesini mümkün olduğunca önleyebilirsek prematürite ve düşük ağırlıklı doğuma rağmen BPD gelişim oranını azaltabiliriz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE To identify predisposing risk factors that play a role in the development of bronchopulmonary dysplasia (BPD). METHOD – MATERIALS A total of 163 infants who had at least 28 days of hospitalization between January 2012 and November 2017 and who received oxygen and/or mechanical ventilator support for any reason at Neonatal Intensive Care Unit of Süleyman Demirel University, Department of Pediatrics were screened. Total 158 of 163 infants were included into the study as per the inclusion criteria. The files and epicrisis information of patients and their mothers with and without BPD were analyzed retrospectively and specific parameters were recorded. Independent variables were first BPD (+) and BPD (-) in 2 groups; then mild BPD, moderate BPD and severe BPD were compared among the 3 groups. These data were evaluated by multiple logistic regression analysis and kategorik regression analysis tests to determine the predictive power of the predicted parameters of mother and baby variables predictive of BPD and the predictive power of BPD. RESULTS Eighty newborn infants with BPD and 78 newborn infants without BPD were determined as control group. 158 infants were enrolled in total. 90 of them (57%) male and 68 (43%) were female (M/F: 1.32), respectively. The mean birth weights of the cases were 1.519 ± 705,5 g (490-3.940 g) and the gestational week averages were 30,8 ± 3,8 weeks (23-40 weeks). The mean maternal age was 28,8 ± 5,9 years (15-42 years). The gestational week mean of BPD infants was 29.11 ± 3.76 weeks, while the control group had 32,54 ± 3,07 weeks. The mean birth weight was 1.299,01 ± 678,17 g in the patient group and 1.745,38 ± 664,08 g in the control group. After the analyze 26 variables were identified as independent risk factors in the development of BPD. These are; gestational week, oligohydroamnios, EDE, chorioamnionitis, uterine anomaly/cervical insufficiency, birth weight (g), APGAR for 1 min and 5 min, cord blood pH