İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit)
Bratain's speration from European Union (Brexit)
  1. Tez No: 530463
  2. Yazar: DİLARA EMSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN ŞAFAK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması, birlik ve ülke için bir ilk olmuştur. AB'den ayrılmak için yapılan referandum Britanya ve Exit kelimelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan ''Brexit'' olarak kamuoyunda bilinmektedir. İngiltere AB'ye üye olduğu ilk günden itibaren tamamen bir bütünleşme yaşayamamış ve Avrupalı olma ruhunu benimseyememiştir. 1970'lerden sonra Birliğin kazanımları ve ilerlemesini gördükten sonra üye olmak istemiştir. AB'ye girişinin asıl amacı Commonwealth ülkeleri ile olan ticari ilişkilerinden elde ettiği kardan daha fazla bir fayda elde edeceği düşüncesidir. Ülkenin AB'ye karşı tutumu sağ ve sol hükümetlerde hemen hemen aynı olmuştur. Avrupa Şüpheciliği (Euro-Skeptisim)'nin en üst seviyede yaşandığı ülkedir. Bu çalışmada İngiltere ve AB ilişkileri, ülkede değişen başbakan ve hükümetler dönemleri ile sınıflandırılarak incelenmiştir. Euro krizi, Yunanistan'a yapılan yardım kampanyaları, AB'nin Doğu Avrupa Ülkelerini birliğe dâhil etmesi, yeni üyelerin serbest dolaşım ile öngörülemez göçü ve son dönemde Suriye iç savaşı sonrasında Avrupa'ya akın eden mülteciler, İngiltere ve AB ilişkilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Ayrıca Ülkede artan işsizlik oranı, yüksek enflasyon, Birliğe ödenen senelik katkı payları ekonomiyi olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun yanında AB'nin bir işbirliği örgütünden ulus üstü bir yapıya dönüşmeye başladığı endişesi İngilizlerin Federalizm karşıtlığı ile çakışmıştır. İngiltere'nin siyasi ve ekonomik ilişkilerinde AB'den bağımsız bir konuma gelmek istemesi, birliğin ticari ve siyasi konularda bağlayıcı olması ülkedeki Brexit referandumunu gerekli hale getirmiştir. 23 Haziran 2016'da gerçekleştirilen Brexit referandumu ile İngiliz halkı %51 oy oranı ile birlikten ayrılmaya karar vermiştir. Bu çalışmada ''İngiltere'nin AB'den ayrılmasının temel nedeninin ekonomik ve siyasi olduğu ancak ekonomik nedenlerin daha ağır bastığı '' hipotezi ispat edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Britain's separation from the European Union has been a first for unity and the country. The referendum to leave the EU is known to the public as '' BREXIT '' created by bringing the British and Exit words together. From the first day when Britain became a member of the Union, it did not experience a complete unification.UK has not adopted the European spirit. After the 1970s, England wanted to become a member after seeing the achievements and progress of association. The idea of entering the EU is likely to be more beneficial than profit from the commercial relations with the Commonwealth countries. The fact that it is the only country that is not included in the Euro, the common currency of the Union, is the signal of the privileges it will demand in the future period. The attitude of the country towards the EU has been almost the same in the right and left governments. It is the country where Euro-Skepticism is experienced at the highest level. In this study, UK and European Union relations were examined by classifying the prime ministers and governments in the country with their periods. The euro crisis, the aid campaigns to Greece, the inclusion of the EU in Eastern European countries, the unpredictable migration of new members through free movement, has had a negative impact on UK and EU relations. Increased unemployment in the country, high inflation, annual contributions paid to the economy had a negative impact on the economy. The concern that the EU had begun to turn from a co-operative organization to a nation-wide structure coincided with British anti-Federalism. With the Brexit referendum held on 23 June 2016, the British decided to leave with a fifty-one percent vote. In this study, it was tried to prove the hypothesis that“the main cause of the separation of the UK from the EU is economic and political but economic reasons are more severe”.