Metal/n-GaAs Schottky diyot üretimi ve elektriksel özelliklerinin I-V, C-V-f, G/ω-V-f ölçümlerinden incelenmesi
Production of metal/N-GaAs Schottky diodes and theinvestigaton their electrical characteristics ussing I-V, C-V-f, G/ω-V-f measurement
  1. Tez No: 530498
  2. Yazar: HASAN ATÇEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZİRET DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yüksek ergime sıcaklığına sahip Renyum metali, Pulsed Laser Deposition (PLD) yöntemi ile n tipi GaAs yarıiletken üzerine biriktirilerek Schottky diyotlar oluşturuldu. Diyot karakteristik parametreleri oda sıcaklığında, akım-voltaj (I-V), kapasitans-voltaj-frekans (C-V-f) ve kondüktans-voltaj-frekans (G/ω-V-f) ölçümleri kullanılarak incelendi. Diyotun doyma akımı (IO), idealite faktörü (n), seri direnç (RS) ve sıfır beslem engel yüksekliği (ΦBo) karakteristik parametreleri sırası ile 5,79 10-6 Amper, 2.27, 3,125 Ω ve 0.56 eV olarak bulundu. Enerjiye bağlı arayüzey dururmları (NSS), engel yüksekliği ile idealite faktörünün voltaja bağlı değerleri n(V) ve tüketim tabakası kalınlığı (WD) kullanılarak (Ec - 0,23) eV ile (Ec - 0,50) eV aralığında elde edilmiştir. Diyotun oda sıcaklığında Kapasitans-voltaj (C-V) ve kondüktans-voltaj (G/ω-V) karakteristikleri, 10 kHz - 3 MHz frekans aralığında incelendi. Difüzyon potansiyeli (VD) 500 kHz frekans ölçümünde ki C-2-V değişiminden ve seri direnç (RS) değeri Niccolian-Brews metodu kullanılarak belirlendi. C-V ve G/ω-V ölçümlerinden elde edilen RS değerleri Norde, Cheung-Cheung ve Ohm metodları kullanılarak elde edilen değerler uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Schottky diodes are produced by depositing metallic Rhenyum, which has a high melting temperature, onto n-type GaAs semiconductor by Pulsed laser Deposition (PLD) method. Characteristic parameters of the diode are analysed by using data obtained from current-voltage (I-V), capacitance-voltage-frequency (C-V-f) and conductance-voltage-frequency (G/w-V-f) measurements at room temperature. Determined values of the characteristic diode parameters such as saturation current (IO), ideality factor (n) series resistance (RS) and zero bias-barrier height (ΦBo) are 5,79 10-6 Amper, 2.27, 3,125 Ω are 0.56 eV respectively. Energy dependent interface states (NSS) obtained in the range from (Ec - 0,23) eV to (Ec - 0,50) eV from the voltage dependent values ofbarrier heighta nd ideality factor n(V), and the thickness of the depletion layer (WD). Capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G/ω-V) measurements of the diode at room temperature are analyzed in the frequency range 10kHz-3 MHz. Diffusion potential (VD) is determined from the dependence of C-2 on V and series resistance (RS) is determined by using Niccolian-Brews method. The series resistance (RS) values obtained from the C-V and G/ω-V measurements and those obtained from Norde, Cheung-Cheung and Ohm methods were observed to be in agreement.