Farklı anma gücündeki tarım traktörlerinde 540 ve 540E kuyruk mili (PTO) ile tahrik edilen bir santrifüj pompanın yakıt tüketimine etkisi
Effect of fuel consumption of a centrifugal pump driven by 540 and 540E tail spindle (PTO) in agricultural tractors of different rated power
  1. Tez No: 530566
  2. Yazar: OKTAY ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, redüktörlü bir santrifüj pompa değişik anma gücündeki üç traktörün 540 ve 540E kuyruk mili (PTO) uygulaması ile tahrik edilmiştir. Çalışma ile traktörlerin PTO güç ve tork değerleri, saatlik yakıt tüketimi, özgül yakıt tüketimi, pompa verimi, sistem verimi ve traktör yüklenme oranlarına etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmada ¼ transmisyon sistemine sahip yatay milli salyangoz tipi redüktörlü bir santrifüj pompa kullanılmıştır. Pompanın emme hattı 150 mm, basma hattı 125 mm anma çapından oluşmaktadır. Söz konusu pompa, 540 ve 540E min-1 kuyruk mili devri (PTO) ile laboratuar şartlarında üç farklı güçteki traktör (New Holland TD65D, TD90D ve TD110D) tarafından tahrik edilmiştir. Pompa tüm denemeler süresince sabit mil devrinde (2160 min-1) çalıştırılmıştır. Denemeler her bir traktör için ayrı ayrı yürütülmüş ve tüm değerler eşzamanlı olarak ölçülmüştür. Denemelerde her iki PTO uygulaması için PTO torku, PTO gücü, birim zamandaki yakıt tüketimi ve özgül yakıt tüketimi parametreleri belirlenmiştir. Her üç traktör ile pompa çalışmalarında, 540 ve 540E min-1 PTO uygulaması ile yapılan denemeler sonucunda PTO tork değerlerinde değişme olmadığı; 540E min-1 uygulamasındaki saatlik yakıt tüketimi ve özgül yakıt tüketimi değerlerinin 540 PTO uygulamasındaki değerlerinden daha düşük olduğu saptanmıştır. Tüm parametreler dikkate alınarak, kuyruk milinden hareket alarak çalışan birçok alet ve makine için 540E PTO uygulamasının 540 PTO uygulamasına göre yakıt tüketimi bakımından belirli avantajlar sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bu sonuca göre 540E PTO uygulaması, bu çalışmada kullanılan ve benzer kapasite ve özelliklerdeki alet ve makineler için 540 PTO uygulamasına önemli bir alternatif olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a centrifugal pump with gear box was driven by a power take-off (PTO) application of three tractors 540 and 540E min-1 with different rated power. PTO power and torque values, hourly fuel consumption, specific fuel consumption, pump efficiency, system efficiency and tractor loading rates were researched. In this study, a horizontal centrifugal pump with horizontal transmission with ¼ transmission system is used. The suction line of the pump is 150 mm and the discharge line has a 125 mm nominal diameter. The pump was driven by three different power tractors (New Holland TD65D, TD90D and TD110D) in laboratory conditions with 540 and 540E min-1 PTO applications. The pump was operated at constant speed (2160 min-1) during all trials. The trials were carried out separately for each tractor and all values were measured simultaneously. PTO torque, PTO power, fuel consumption per unit time and specific fuel consumption parameters were determined for both PTO applications. The pump operations in all three tractor revealed that there was no change in PTO torque values as a result of experiments carried out with 540 and 540E applications. The values of fuel consumption in the 540E application and specific fuel consumption were less than the values in the 540 application. Taking all parameters into account, it has been concluded that the 540E PTO application provides certain advantages in terms of fuel consumption for many tools and machines operated with PTO compared to the 540 PTO application. According to this result, the 540E PTO application is suggested as an important alternative to the 540 PTO application for tools and machines of similar capacity and specifications used in this study.