Klasik ve bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ve uygulama
Classic and fuzzy multi-criteria decision-making methods and applications
  1. Tez No: 530565
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇOGURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde insanlar, hemen hemen her konuda çok sayıda seçenek arasında seçim yapma eylemi içerisinde bulunmaktadırlar. Bununla birlikte seçeneklerden optimal olanının seçimi ise her zaman mümkün olmayabilir. Bu sorunun üstesinden gelebilen çok kriterli karar verme yöntemleri, ölçülebilir ve / veya ölçülebilir olmayan değerlendirme kriterleri varlığında karar verme sürecini optimize eden genel bir operasyon araştırma yöntemidir. Çalışmada ise 9 değerlendirme kriteri altında 5 dizüstü bilgisayar arasından en iyi olanının seçim süreci için çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ele alınmıştır. Bu amaçla klasik ÇKKV yöntemlerinden olan TOPSIS ve VIKOR ile birlikte bulanık ÇKKV yöntemlerinden olan bulanık TOPSIS ve bulanık VIKOR yöntemlerinin çözüm aşamaları, değerlendirilmeleri ve nihai kararları için C# programlama dili kullanılarak geliştirilmiş bir yazılım sunulmuştur. Geliştirilen bu yazılım, klasik ve bulanık karar verme yöntemlerinin de kapsamlı bir karışımını görsel olarak sunmakta olup çok çeşitli alanlarda karar verme sürecinin etkin bir şekilde ele alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yazılım, WINDOWS işletim sistemi için geliştirilmiş olup grafik arayüzü sayesinde de ÇKKV yöntemleri için kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people are in the process of choosing between many choices in almost every subject. However, the choice of the optimal option may not always be possible. Multi criteria decision making methods that can overcome this problem are a general operation research method that optimizes the decision making process in the presence of measurable and / or non-measurable evaluation criteria. In the study, multi criteria decision making (MCDM) methods for the selection process of the best among the 5 notebooks under 9 evaluation criteria were discussed. For this purpose, a software developed using C # programming language for the solution stages, evaluations and final decisions of TOPSIS and VIKOR, which are classical MCDM methods, and fuzzy TOPSIS and fuzzy VIKOR methods, which are fuzzy MCDM methods. The developed software provides a comprehensive blend of classic and fuzzy decision making methods, and enables effective decision making in a wide range of areas. In addition, this software is developed for WINDOWS operating system and thanks to its graphical interface, it provides ease of use for MCDM methods.