Limited şirketlerde yönetim organı: Müdür
Management body in limited liability company: Managing director
  1. Tez No: 530627
  2. Yazar: DAĞLAR EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ÖZKORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, limited şirketin yönetim organı hakkında yeni düzenlemeler getirmiştir. Şirket yönetim organının seçimi hususunda“özden yönetim ilkesi”yerine“seçilmiş yönetim ilkesinin belirlenmesi”, müdürler kurulu karar alma usulü, müdürlerin vazgeçilmez ve devredilmez görev ve yetkilerinin belirlenmesi ve böylece fonksiyon ayrılığı ilkesinin kabul edilmiş olması gibi yenilikler, limited şirkette kurumsal yönetim ilkelerinin kabul edildiğini göstermektedir. Bu yenilikler ile limited şirket, anonim şirkete benzetilmiştir. Limited şirket kuruluşunda sermaye yapısının küçük ve ortakların sorumluluğunun sınırlı olması bu şirketin tercih edilmesine sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Commercial Code No. 6102 introduced new regulations on the managing body of a limited liability company. Innovations such as the election of the managing body of the company by determination of the“elected administration principle”instead of“Management policy”, decision-making procedure of the board of managers, determination of the indispensability of the managers, and thus the adoption of the principle of function separation has ben accepted, shows us the adoption of corporate governance principles in a limited company. With these innovations, limited liability company is likened to joint stock company. In the establishment of the limited liability company with a small capital structure and limited liability of its partners causes this company to be preferred.