Limited şirket müdürlerinin sorumluluğu
Responsibility of limited company managers
  1. Tez No: 525022
  2. Yazar: TEMEL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Çalışmamızda limited şirket müdürlerinin sorumluluğu konusu ele alınmaktadır. Bu çalışma ile müdürlerin hangi şartlar altında, kimlere karşı sorumlu olacağı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Varsayımsal bir kişiliğe sahip olan limited şirketler, iradelerini organları vasıtasıyla oluşturup beyan eder. Limited şirketlerde bu amaca hizmet eden genel kurul ve müdürler kurulu olmak üzere iki zorunlu organ bulunmaktadır. Müdürler kurulu, şirketin işleyişinde oldukça önemli görevler üstlenmektedir. Nitekim kanun koyucu müdürleri, genel kurulun yetkisine bırakılmayan bütün konularda şirket adına işlem yapmaya yetkili kılmıştır (TTK m. 625). Müdürlere tanınan bu geniş yetkinin şirket menfaatine kullanılmasını sağlamak adına çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Nitekim müdürlerin, özellikle kendi menfaati ile şirket menfaatinin çatıştığı durumlarda kendi menfaatine öncelik tanıyarak şirket çıkarlarına aykırı hareket etmesi muhtemeldir. Bu tür kötüye kullanmaları önlemek adına yapılan düzenlemelerin en önemlilerinden birisi sorumluluk hükümleridir. Bu bağlamda müdürler, şirkete, ortaklara ve alacaklılara karşı sorumlu tutulmuştur. Ancak sorumluluğun söz konusu olabilmesi için kusur, zarar, hukuka aykırı fiil ve uygun illiyet bağı şartlarının mevcut olması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birinin eksik olması durumunda müdürlerin sorumluluğu gündeme gelmeyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study,“the responsibility of the managers of the limited companies”is analysed. With this study, it has been examined in detail how the directors will be liable to whom, under what circumstances. Limited companies that have a hypothetical person, make up their will and declare their will through their organs. Limited companies have two compulsory bodies, namely the general assembly and the board of directors, which serve this purpose. The board of directors undertakes important tasks in the operation of the company. The directors are authorized to act on behalf of the company in all matters not left to the general assembly by the legislator (TCC m. 625). Various arrangements have been made in order to ensure that this broad authority recognized by the directors is used for the benefit of the company. As a matter of fact, it is probable that the directors will act against the interests of the company, giving priority to their own interests, especially in the interests of their own and conflicts of interests of the company. One of the most important of the regulations to prevent such abuses is the liability provisions. In this context, managers are held accountable to the company, the partners and the creditor. However, in order for responsibility to become a subject, it is necessary to find fault, harm, unlawful act, and proper attribution. In case any of these conditions are incomplete, managers will not be held responsible.