Kurumsal bilgi yönetim sistemlerinin kamu yönetimine etkisi ve e-devlet: Millî Savunma Bakanlığı askeralma bilgi sistemi
The effect of organizational information management systems to public administration and e-government: National defence Ministry Recruitment Information system
- Tez No: 530723
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Küreselleşmeyle birlikte, bilgiye ulaşımın kolaylaşması ve teknolojinin hayatın her alanına nüfuz etmesi, bilgi çağı olarak adlandırılan sürecin bir yansımasıdır. Bilgi toplumuna geçişte gerekli dönüşümü gerçekleştirebilen toplumlar, ürettikleri yeni teknoloji ve bilgi sermayeleriyle dünyada söz sahibi konuma gelmişlerdir. Bu nedenle, bilgi toplumu olmayı hedefleyen, e-Dönüşümü gerçekleştirmek ve uluslararası arenada rekabet gücünü artırmak isteyen devletler açısından bilgi yönetim sistemlerinin kullanımı bir zorunluluktur. Kamu kurumlarının üstlenmiş oldukları misyon çerçevesinde, birincil hedefleri olan“vatandaşlara”sunulan kamu hizmetlerinde ve iç süreçlerinin yönetiminde başarılı olabilmeleri için sahip oldukları bilgiyi doğru, kesintisiz ve güncel olarak yönetebilmeleri gerekmektedir. Etkin bir kamu yönetimi ancak kurumların bilgi birikimlerini her aşamada kullanılabildiği ve yönetilebildiği bir kurumsal bilgi yönetim sisteminin varlığı ile mümkündür. Bu araştırmada, kurumsal bilgi yönetim sistemlerinin kurulup işletilmesi konusundaki mevcut yasal düzenlemeler ve kurumlara yüklediği sorumlulukların kamu yönetimi açısından etkileri ve atılması gereken adımlar incelenmiştir. Ayrıca Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Askeralma Bilgi Siteminin yapısı incelenerek, Türkiye'de uygulanan zorunlu askerlik sisteminde askerlik şubesi başkanlıkları aracılığıyla vatandaşlara (yükümlülere), e-Devlet portalı ve mevcut bilgi sistemi ile sunulan askeralma hizmetlerinin kurumsal yönetime katkısı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, the facilitation of information access and the penetration of technology into every aspect of life are a reflection of the process called information age. Societies that can make the necessary transformation in the transition to the knowledge society have come to have a place in the world with new technologies and knowledge capital they have produced. For this reason, the use of information management systems is a necessity for governments that aim to be an knowledge society, to realize e-Transformation and to increase competitive power in international arena. Public institutions need to be able to manage the information they have in order to be successful, uninterrupted and up-to-date, in order to be successful in the public services and internal processes that are offered to“citizens”, which are the primary targets of the mission they are undertaking. An effective public administration is only possible with the presence of an organizational information management system where institutions can be used and managed their knowledge at every step. In this research, the effects of public administration and the steps that should be taken is examined in terms of the responsibilities of the institution to the existing legal regulations and institutions on the establishment and operation of enterprise organizational information management systems. In addition, examining the structure of the National Ministry of Defense (MoD) Recruitment Information System, conscription system in the military branch of applied in citizens (obligation to), e-Government portal and its contribution to the corporate governance of the offered recruitment services with existing information system is investigated.