Muhasebedeki hata ve hilelerin ANFIS yöntemi ile denetlenmesi
The inspection of mistakes and frauds in accounting by the ANFIS method
  1. Tez No: 530733
  2. Yazar: GÜLER KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDNAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda gündeme gelen muhasebe hilelerinin oranındaki önemli artışlar, ekonomik ve sosyal yapıya vermiş olduğu zararlar nedeniyle önemli bir problem haline gelmiştir. Buna karşılık muhasebe hilelerinin belirlenmesinde ve önlenmesi konusunda çok sayıda akademik çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan çalışmaların çoğu mali tablolar ve rasyo oranlarını kullanarak hileyi belirleme ve önlemede yetersiz kalmıştır. Çünkü bu değişkenlerin yanında büyük veri hacimleri ve karmaşık verilerin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada muhasebe hilelerinin belirlenmesi ile ilgili olarak literatürün kapsamlı bir şekilde incelemesinin yanında hilenin belirlenmesinde yapay sinir ağları kullanılarak bir model çerçevesi sunulmuştur. Örnek bir işletmeden alınan finansal ve finansal olmayan veriler ile hilenin belirlenmesinde model başarılı bir şekilde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant increases in the proportion of accounting frauds that have come up in recent years, has become an important problem because of the damages it has given to the economic and social structure. On the other hand, a great deal of academic work has been done on the identification and prevention of accounting frauds. However, most of the work was insufficient to identify and prevent fraud by using financial statements and ratio rate. Because in addition to these variables, large data volumes and complex datamust be used. In this study, a framework of modeling using artificial neural networks was presented in addition to examining the literature in a comprehensive manner in relation to the determination of accounting frauds. The model has been tested successfully for determination of fraud with financial and non-financial data from a sample company.