Çağdaş resim sanatı ve dijital teknoloji ilişkisinde form ve hareket
Form and movement in the relationship of contemporary painting and digital technology
  1. Tez No: 817826
  2. Yazar: EDA KEŞİKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Endüstri Devrimi ile teknolojik gelişmeler yaşam standartlarını değiştirirken sanat da değişmek zorunda kalmıştır. Sanatçılar, teknolojinin ilerlemesiyle, yeni araçlar kullanarak eserlerde algının farklı şekillerde oluşturup ifade etme yoluna gitmiştir. Dijital teknolojinin gelişimiyle sanatçılar, form kavramını daha özgürce kullanma imkânı buldu. Teknoloji sayesinde formu daha dinamik ve canlı bir şekilde ifade edebilmişlerdir. Üç boyutlu resim teknikleri, nesnelerin gerçekçi bir şekilde modellenmesini ve hareketli grafiklerin oluşturulmasını sağlamıştır. Dijital teknolojinin ilerlemesiyle sanatçılar, hareket algısını daha etkili bir şekilde ifade etmekte ve animasyon teknikleriyle hareketli görüntüler oluşturabilmektedir. Bu tür eserlerde izleyici, eserin içindeki nesneleri veya figürleri manipüle edebilir ve hareketi kontrol edebilir. Çağdaş resim sanatı ve dijital teknoloji arasındaki ilişki, form ve hareket kavramlarının farklı ve yenilikçi şekillerde ifade edilmesine olanak sağlamıştır. Teknolojinin gelişimi ve sanatçıların kullanımı, sanat eserlerini daha özgürce ifade etme ve disiplinler arası yaklaşımlarla izleyiciye etkileyici bir deneyim sunma imkânı sunmaktadır. Dijital teknolojilerin algı üzerindeki etkileri, sanatın yapısını ve ifade biçimlerini dönüştürmüştür. Sanatçılar, dijital araçlar sayesinde algıyı daha fazla manipüle etmiş ve izleyicinin deneyimini etkilemişlerdir. Dijital teknolojilerin sanata yansıması, sanatçıların sınırları zorlamasına ve daha özgür bir ifade imkânı bulmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution and technological advancements have brought about changes in both living standards and the field of art. Artists, with the progress of technology, have employed new tools to create works that shape and express perception in different ways. The development of digital technology has provided artists with the opportunity to use the concept of form more freely. Technology has enabled them to express form in a more dynamic and vibrant manner. Three-dimensional painting techniques have allowed for realistic modeling of objects and the creation of animated graphics. With the advancement of digital technology, artists can effectively convey the perception of movement and create animated images using animation techniques. In such works, viewers can manipulate objects or figures within the artwork and control the movement. The relationship between contemporary painting and digital technology has facilitated the expression of form and movement in innovative and diverse ways. Technological progress and the utilization by artists enable the freedom of expression in artworks and offer viewers an impressive experience through interdisciplinary approaches. The impact of digital technologies on perception has transformed the structure and forms of artistic expression. Artists have manipulated perception to a greater extent through digital tools, influencing the viewer's experience. The reflection of digital technologies in art has allowed artists to push boundaries and find greater freedom of expression.