Beyond the spoken: Ethnic marital endogamy in Northern Cyprus
Konuşulanın ötesinde: Kuzey Kıbrıs'ta etnik temelli grup içi evlilikler
- Tez No: 530766
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Kıbrıslı Türk kadınların grup içi (içten evlenme) ve grup dışı evliliğe (dıştan evlenme) dair fikirlerini ve tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kuzey Kıbrıs'ta grup içi evliliklerin ardındaki motivasyonu anlamak ve bunu Kıbrıs Türk kimliği ve grup ilişkileri çerçevesinde incelemek araştırmanın odak noktasıdır. Kuzey Kıbrıs'ta evliliklerin temelinde romantik aşk/sevgi olduğu varsayımı olsa da, Kıbrıslı Türkler eşlerini kendi etnik kökenlerinden seçmeye eğilim göstermektedirler. Bu nedenle, bu araştırmada Kıbrıslı Türklerin etnik kimlik temelinde evlilikleri nasıl algıladıkları ve tanımladıkları, grubun 'biz' ve 'ötekiler' arasında yaptığı ayrım ve çizdiği sınırlar göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Nitel araştırma metodu kullanılarak 2017 yazında Kuzey Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türk kadınlarla yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Araştıma bulguları, Kuzey Kıbrıs'ta grup içi evlenme pratiklerinin zaman içerisindeki dönüşümüne rağmen, bu pratiğin grubun devamlılığı, kültürün devamlılığı ve özgün dilin korunması açısından hâlâ önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the ways marital endogamy contributes to the maintenance and persistence of Turkish Cypriot identity and the integrity of the community. Although the Western ideology of romantic love seems to be welcomed in North Cyprus, Turkish Cypriot people tend to select their marital partners from their own community. In this context, it is important to comprehend how Turkish Cypriots perceive and define marriage on the basis of ethnic identity. By understanding how endogamy is perceived and how the boundaries between themselves and the outsiders are drawn, this study aims to investigate the motivations behind endogamous marriages in Northern Cyprus in accordance with their traditional cultural and linguistic affiliations. Patterns of endogamy among the Northern Cyprus population are studied through thirty semi-structured interviews which were conducted with Turkish Cypriot women in the summer of 2017. Although the nature of endogamy has changed in North Cyprus, it is still important in the sustenance of the group continuity, cultural continuity and distinctive language.