Kan dokusundaki foton etkileşim tesir kesitlerinin düşük enerjili fotonlar için hesaplanması
The calculation for low energy photons of the photon interaction cross section in blood tissue
  1. Tez No: 530786
  2. Yazar: DUYGU GENCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Fotoelektrik soğurma, koherent (Rayleigh) ve inkoherent (Compton) saçılmayı içine alan foton etkileşim tesir kesitleri, 1-150 keV enerji aralığında kan dokusu için hesaplanmıştır. Moleküler fotoelektrik soğurma tesir kesiti değerleri atomik tesir kesiti verilerinden hesaplanmıştır. Moleküler koherent ve inkoherent saçılma tesir kesitleri, sırasıyla rölativistik modifiye olmuş form faktör ve inkoherent saçılma fonksiyonu yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. Moleküler girişim etkilerini hesaba katarak elde edilen moleküler form faktör ve inkoherent saçılma fonksiyonu ayrıca hesaplanmıştır. Koherent saçılmaya moleküler girişim etkilerinin dâhil edilmesi ile kan dokusundan saçılan radyasyonun daha doğru bilgisi medikal görüntüleme için temin edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The photon interaction cross sections which contain the photoelectric absorption, coherent (Rayleigh) and incoherent (Compton) scattering are calculated for blood tissue in the energy range of 1-150 keV. The molecular photoelectric absorption cross section is achieved from atomic cross section data. The molecular coherent (Rayleigh) and incoherent (Compton) scattering cross sections are estimated using relativistic modified form factor and incoherent scattering function approximation, respectively. The molecular form factor updated including molecular interference affects and incoherent scattering function were also calculated. With the inclusion of the molecular interference effects in the coherent (Rayleigh) scattering, the more accurate data of the radiation scattered from blood will be provided for medical imaging.