İran İslam devriminin sinemaya yansıması
The reflection of Iran Islamic revolution to cinema
- Tez No: 530787
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, 1979 yılında İran'da gerçekleşen İran İslam Devrimi ile beraber İran'da siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda yaşanan değişimlerin İran sinemasına nasıl yansıdığını ve İran sinemasının nasıl bir dönüşüme uğradığını gözler önüne sermeye çalışılacaktır. Araştırma, hem İslam Devrimi'nin öncesini hem de İslam Devrimi'nin sonrasını kapsayacaktır. Bu tezin amacı, İran tarihindeki büyük kırılmalardan biri olan İslam Devrimi'nin İran sinemasına doğrudan veya dolaylı yollardan nasıl özgün bir nitelik kazandırdığını ve kazandırdığı nitelikleri ortaya koymaktır. Bu tez çalışmasında seçilen tüm kaynaklar (konuya ilişkin belgeseller, kitaplar, filmler ve makaleler) tek tek analiz edilerek anlamlı bir yargıyla ulaşılmaya çalışılmış, çalışmada tümevarım yöntemi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis work, how the changes experiend in Iran in the field of political, economical and cultural together with the Iran Islamic Revelotion held in Iran in the year 1979 reflect to Iranian cinema and how the Iranian cinema is transformed will be tried to reveal. This research will include both before and also after the Islamic Revelotion. The aim of this thesis is to reveal how the Islamic Revelotion which is one of the biggest changes in Iranian History qualify the Iranian cinema directly or indirectly and the qualifications gained. In this thesis work it is aimed to research a judgement by analyzing one by one all the chosen sources (documantaries on the subject, boks, films and essays) and induction method is used.