The impact of EU-funded student exchange programmes on the EU information deficit
AB öğrenci değişim programlarının, AB'ye yönelik bilgi açığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 530798
  2. Yazar: BURCU AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sıkça bahsi geçen demokrasi açığına ek olarak, AB'nin politikaları hakkındaki bilgi açığı da Birliğin sorunlarından bir diğerini temsil etmektedir. AB yasaları ve politikaları üye ülkelerin ulusal sistemlerini etkilese bile, pek çok araştırma, Avrupa vatandaşlarının AB kurumlarının işleyişi ve Avrupa düzeyinde düzenlenen politika alanlarını genel olarak anlayamadığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar ayrıca AB kurumları tarafından organize edilen iletişim politikalarının, Avrupa'yı vatandaşlarına daha yakın hale getirmek konusunda pek etkili olmadığını göstermektedir. Bu kapsamda bu çalışma, öğrenci değişim programlarının da genç Avrupa vatandaşlarının AB hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerini ve Avrupa entegrasyonuna yönelik desteklerini arttırmak ve bilgi açığı ile mücadele etmek için bir araç olabileceğini iddia etmektedir. Bu çalışma kapsamında, öğrenci değişim programının AB'ye yönelik bilgi düzeyi üzerindeki etkisini ölçmek için Erasmus programına katılan öğrencilerden oluşan bir örneklem grubuna yönelik anket çalışması düzenlenmiştir. İlgili anket çalışması Ankara'daki 4 üniversitede-Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)- hareketlilik döneminin başında ve sonunda olmak üzere elektronik olarak uygulanmıştır. Program başındaki ve sonundaki verileri karşılaştıran eşleştirilmiş örneklem t testi sonuçları, Erasmus programına katılmanın katılımcıların AB hakkındaki bilgi düzeyi üzerinde büyük oranda etkili olabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to often-mentioned democratic deficit, the information deficit- an absence of knowledge about EU policies symbolizes one of the other significant complications of the Union. Despite the fact that EU laws and policies have effect on the national schemes of member states, the researches show that most of the European citizens are unable to understand the name and functions of the EU institutions as well as the policy areas planned at the Union level. The researches also show that the communication policies of the EU institutions are hardly influential about bringing Europe closer to its citizens. In that respect, this study argues that European exchange programs can be considered as another means to increase the awareness and knowledge of the young Europeans about the EU and an end to deal with information deficit as well as to increase support for European integration. So as to analyze the influence of exchange programs on the knowledge of the EU, a questionnaire was organized within the framework of this study on a sample group composed of students participating in Erasmus mobility programs. The questionnaire was distributed electronically in four of the most well-known universities in Ankara; Ankara University, Bilkent University, Hacettepe University and Middle East Technical University (METU) before and after the mobility periods. The results of the paired sample t-test which compares the pre-test and post-test results suggest that participating in the Erasmus program can be effective in terms of the knowledge of the participants about the EU to a large extent.