Özel markalı ürünlere karşı tutumun perakendeci sadakatine etkisinin araştırılması
Invesigaion on particle-situally effecive against special-brandded products
  1. Tez No: 530842
  2. Yazar: GÖKHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tüketicilerin özel markalı ürünlere karşı tutumlarının müşteri sadakatine etkisine ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmada çalışma evreni olarak Aksaray ili tercih edilmiştir. Aksaray il nüfusu 2015 TİK girdileri ışığında (α=386.514) şeklinde hesaplanmıştır. (α= 0.05) çizelgesi doğrultusunda örneklem büyüklüğü 0.05 örneklem hatası p=0,5 ve güven aralığı q=0,5 şeklinde tespit edilmiştir. Çalışma neticesinde (n=384) kişiden oluşacak bir örneklem grubunun 0,05 anlamlılık ve % 5 hoşgörü düzeyinde temsil edebileceği düşünülmüştür. Veri toplama aracı olarak özel markalı ürünlere karşı tutum ve müşteri sadakatini ölçen tek ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın genelinde kadınların ve evlilerin müşteri sadakatlerin yüksek olduğu, ev hanımlarının özel markalı ürünlere karşı tutumlarının yüksek olduğu, özel markalı ürünlere tutumun, müşteri sadakatini pozitif ve anlamlı olarak yüzde altmış oranında etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to determine the opinions of consumers about the effect of attitudes towards private label products on customer loyalty, is a research in quantitative data based screening model. Aksaray province was chosen as the study universe in the study. The population of Aksaray province is calculated as 2015 TIK inputs (α = 386.514). (α = 0.05), the sample size was determined as 0.05 sample error p = 0.5 and confidence interval q = 0.5. It was thought that a sample group of individuals (n = 384) could represent at a level of 0.05 significance and 5% tolerance. As a data collection tool, the only scale that measures attitudes towards customer branded products and customer loyalty is used. Overall, the survey found that women and married customers had a high level of customer loyalty, that housewives had a high attitude towards private label products, that they had attitudes towards private label products, and that customer loyalty positively and significantly affected sixty percent.