Elektrik çarpması nedeniyle acil servise başvuran hastaların geriye dönük incelenmesi
A retrospective analysis of patients admitted in the emergency department due to electrical injury
  1. Tez No: 530958
  2. Yazar: CUMALİ TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Elektrik yaralanmaları tüm dünyada görülen önemli sağlık sorunlarından birisidir. Bu yaralanmalar, küçük deri yanıklarından yaşamı tehdit eden iç organ hasarına neden olabilirler. Bu çalışmanın amacı elektrik yaralanmaları ile acil servise başvuran hastaların klinik bilgilerini değerlendirmektir. Bu çalışmada, Mersin Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 01.01.2012-31.12.2016 tarihleri arasında elektrik yaralanması nedeniyle başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların, demografik, klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Çalışmaya, 103'ü erkek olmak üzere toplam 124 hasta alındı. Tüm hastaların yaş ortalamaları 31,5 ± 11,2 idi Hastaların %85,5'i düşük voltaj, %14,5'i ise yüksek voltaja maruz kalmıştı.
Özet (Çeviri)
A Retrospective Analysis of Patients Admitted in the Emergency Department due to Electrical Injury Electrical injuries are one of the major health problems seen all over the world. These injuries can cause life-threatening internal organ damage as well as small skin burns. The purpose of this study is to evaluate the clinical information of the patients who have complained of electrical injuries and who applied to the emergency department. In this study, patients who applied to Mersin University Emergency Medicine Department, between 01.01.2012 - 31.12.2016 for electrical injury were retrospectively analyzed. Demographic, clinical and laboratory findings of the patients were recorded. A total of 124 patients, 103 of whom were men, were included in the study. The mean age of all patients was 31,5±11,2. 85,5% of the patients were exposed to low voltage and 14,5% were exposed to high voltage.