Ankara aydınlatma master planı bölgeleme çalışmalarında 'Beşevler, Tandoğan ve Maltepe' bölgesine yönelik analiz çalışması
An analysis study to ankara lighting master plan zonning studies for 'Beşevler, Tandoğan and Maltepe' region
- Tez No: 530970
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde kentlerin nüfus yoğunluğu artmış olup, aydınlatmanın sağlıklı yapılabilmesi için; aydınlatma master planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada 'Ankara Aydınlatma Master Planı' hazırlanması amacı ile kent aydınlatma ilkeleri göz önüne alınarak“Beşevler, Tandoğan ve Maltepe Bölgesi”nin analiz çalışması yapılmıştır. Çalışmaya kent aydınlatması ile ilgili gerekli tanımlar yapılıp, gerekli bilgiler verilerek başlanmıştır. Daha sonra Ankara tarihi ve coğrafik yapısı incelenmiş, bölge analizi yapılmıştır. Bölge içerisindeki kent aydınlatma ilkeleri açısından önceliği olan yapıları, mimari öğeleri ve yolları belirlemek için değerlendirme yöntemleri belirlenmiş ve yöntemlere uygun olarak önceliği olan yapılar, mimari öğeler ve yollar kararlaştırılmıştır. Kararlaştırılan yapıların, mimari öğelerin ve yolların genel özellikleri incelenmiş ve analizleri yapılmıştır. Kararlaştırılan mimari elemanlar arasında aydınlatılmış olanlar, belirtilen kent aydınlatma ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmiş ve yerinde ölçümler yapılarak aydınlık düzeyleri belirlenmiştir. Sonuç olarak bölgenin aydınlatma yönünden genel değerlendirmeleri yapılmış ve tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the population density of the cities has increased and so to make the lighting healthy; lighting master plans are needed. In this study, for the preparation 'Ankara Lighting Master Plan', the analysis of 'Beşevler, Tandoğan and Maltepe' regions was conducted considering the principles of urban lighting. The study started by making necessary definitions about urban lighting and giving necessary information. Then the historical and geographical structure of Ankara was examined and the region analysis was performed. A determination system was established in the region to identify the structures, architectural items and roads with priority in terms of urban lighting principles and then the structures, architectural items and roads with priority were determined in accordance with the system. The general properties of the determined structures, architectural items and roads were examined and analyzed. Among the determined architectural elements, illuminated ones were evaluated according to the specified urban lighting principles and on-site measurements were made to determine the light levels. As a result, general evaluations of the region in terms of lighting were made and recommendations were given.