TS 825'e göre uygun yalıtım kalınlıkları tayini ve yalıtım sağlanan yapı bileşenlerinin yalıtımsız duruma göre karşılaştırılması
Determination of approval insulation thicknesses according to TS 825 and comparison of construction components according to not insulated condition
  1. Tez No: 530999
  2. Yazar: ŞENER SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemiz, kalkınmakta olan ve nüfusu hızla artan bir ülke olması nedeniyle, enerji tüketimi her geçen gün hızla artmaktadır. Söz konusu enerji tüketimi bileşenleri içerisinde de ısı enerjisi tüketimi oldukça büyük bir paya sahiptir. Ülkemizdeki ve dünyadaki yapıların ısınma ihtiyacının çok büyük bir kısmı doğal gaz ile sağlanmakta olup, ülkemiz doğal gaz açısından da dışa bağımlı bir ülkedir. Doğalgaz rezervlerimiz oldukça azdır. Doğal gaz rezervlerimizin azlığı, çevre kirliliği, dünyamızı tehdit eden sera gazı etkisin azaltılması hususları yapılarda ısı yalıtımını çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu çalışma içeriğinde de, Türkiye'nin genel enerji durumu, enerji tasarrufunun önemi, ısı kaybı yada kazancı olan yapılarda oldukça önemli miktarlarda enerji tasarrufu sağlayacak, enerji tasarrufu yöntemlerinden biri olan ısı yalıtımının detaylı olarak incelenmesi, konu ile ilgili temel bilgiler ele alınması, yalıtım malzemelerinin neler olduğu, özellikleri, hangi malzemelerden oluştuğu, yalıtım uygulamalarının neler olduğu ve nerelerde uygulandığı konuları incelenecektir. Ayrıca ısı yalıtımı ile ilgili hesaplamalar ve ekonomik yalıtım kalınlıklarının tespit edilmesi ele alınarak yalıtımlı ve yalıtımsız yapı bileşenlerinin ısı kaybı miktarları mukayese edilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is increasing day by day because our country is a developing country with a rapidly growing population. In the energy consumption components, the consumption of heat energy has a considerable share. A great part of the heating needs of our country and in the world are supplied by natural gas and our country is also a foreign dependent country in terms of natural gas. We have very few natural gas reserves. The lack of our natural gas reserves, the environmental pollution, the reduction of the greenhouse effect that threatens our earth, and the heat insulation is a very important issue. also in this work context, Turkey's general energy situation, the importance of energy saving, heat loss or gain to provide highly energy savings in significant quantities in the structure, examining in detail the thermal insulation is one of the energy saving methods, addressing basic information about the subject, insulation materials what they are, what they are, what materials they are made of, what the insulation applications are and where they are applied. In addition, the calculation of the heat insulation and the determination of the economic insulation thicknesses will be considered and the heat loss amounts of the insulated and non-insulated building components will be compared.