Attitudes of prospective english language teachers and practice teachers towards disruptive behaviours
Geleceğin ingilizce öğretmenlerinin ve çalışan öğretmenlerin sınıf düzenini bozan davranışlara karşı tutumları
  1. Tez No: 531059
  2. Yazar: TARIK YÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, yabancı dil öğretiminde sınıf yönetiminde öğretmenlerin duyuşsal özelliklerine ışık tutmak amacıyla geleceğin İngilizce öğretmenleri ile çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinin sınıf düzenini bozan öğrenci davranışlarına karşı tutumlarını incelemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, görev yapmakta olan 8 İngilizce öğretmeni ile İngilizce Öğretmenliği bölümünde okumakta olan 41 öğrenci çalışmada yer almaktadır. Bu kapsamda, nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak veri toplanmıştır. Söz gelimi, öğretmenlerin sınıf düzenini bozan davranışlara karşı tutumları ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar bu iki araştırma yöntemi göz önüne alınarak analiz edilmiştir. Veri toplanmasını ve analizini takiben, katılımcıların tutumları ve onların bu davranışlara yönelik uygulamaları incelenmiştir. Bunun ardından, konu ile ilgili olarak uygulamalar ve öneriler detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to probe into the attitudes of prospective English language teachers and practice English language teachers towards disruptive behaviors of their students in order to shed light upon the affective aspects of teachers in classroom management in foreign language teaching. Therefore, 8 practice English language teachers and 41 pre-service English language teachers participate into the study. Within this frame, both quantitative and qualitative research methodologies are amalgamated to collect data. In detail, the scale for teachers' attitudes towards disruptive behaviors in classrooms, semi-structured interview, and observation techniques are used. Results are analyzed with respect to these two methodologies. Following the data collection and analyses, both their attitudes and practices in relation to these attitudes are scrutinized. Then, implications and suggestions regarding disruptive behaviors are discussed in detail.