Öğretmen adaylarının İngilizce okuma ve yazma becerilerinin geliştirilmesinde öz düzenlemeye dayalı öğretimin etkisi
The effect of self-regulation-based teaching on the development of pre- service teachers' reading and writing skills in English
- Tez No: 687778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada öz düzenleme stratejilerine dayalı öğretimin İngilizce öğretmen adaylarının İleri Okuma Yazma I dersi başarılarına, öz düzenleme stratejileri kullanımlarına, okuma kaygılarına, okumaya yönelik tutumlarına, yazma kaygılarına, yazmaya yönelik tutumlarına ve öz yeterlik inançlarına olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada yarı deneysel desen türlerinden ön test–son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının başarıları, öz düzenleme stratejileri düzeyleri, kaygı düzeyleri, tutumları ve öz yeterlik inançlarına ilişkin ölçme araçları uygulama öncesi ve sonrasında kullanılarak nicel veriler toplanmıştır. Nitel boyutta, deney grubu ile uygulama sürecine dair yarı yapılandırılmış görüşme sorularının kullanıldığı odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda edinilen bulgulara göre deney grubu öğretmen adaylarının başarı puanları kontrol grubundan daha yüksektir. Ayrıca deney grubu öğretmen adaylarının öz düzenleme stratejilerini daha fazla kullandıkları görülmüştür. Öğretmen adaylarının okuma kaygıları ile yazma kaygıları ölçümlerinde deney grubu öğretmen adaylarının kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Her iki grubun da öz yeterlik algılarının yüksek ve okuma yazma becerilerine yönelik önemli tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Deney grubu ile yapılan odak grup görüşmesinde, öğretmen adayları öz düzenleme stratejilerine dayalı öğretim etkinlikleri ile ilgili olumlu görüş belirtmişlerdir. Öğretmen adayları, kullanılan stratejilerin dersi kolaylaştırdığını, derse yönelik güdülenmelerini artırdığını ve bu stratejileri başka derslerde kullanmaya çalıştıklarını ifade etmişlerdir. Sonuçlara istinaden getirilen öneriler, öz düzenleme stratejilerine yönelik eğitimlerin, öğretmen adaylarına meslek bilgisi ve alan eğitimi derslerinde kazandırılabileceğine yöneliktir. Ek olarak strateji kazandırmaya yönelik çalışmalar, eğitimin erken basamaklarından itibaren öğretim programlarına dahil edilebilir. Öz düzenleme stratejileri ile ilgili çalışma yapacak araştırmacılar, boylamsal çalışmalar yoluyla hem süreç hem de ürün değerlendirmeye dayalı araştırmalar yapabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of self-regulation-based teaching on pre-service English teachers' achievement in Advanced Reading and Writing I course, use of self-regulation strategies, reading anxiety, attitude towards reading, writing anxiety, attitude towards writing and self efficacy beliefs. The pretest- posttest matched control group design, one of the quasi-experimental design types, was used in the study. The quantitative data were collected through measurement devices on achievement, self-regulation-strategy levels, anxiety levels, attitudes, and self efficacy beliefs of pre-service teachers before and after the implementation. In the quantitative part of the research, focus group interviews were conducted with the experimental group using semi-structured interview questions about the implementation process. According to the findings, the achievement test results of the experimental group were higher than the control group results, and it was clear that pre-service teachers in the experimental group used self-regulation strategies more. Anxiety levels of the experimental group were revealed to be higher. It was also confirmed that both groups had high self-efficacy perceptions and showed significant attitudes towards reading and writing skills. In the focus group interview carried out with the experimental group, a positive opinion on the self-regulation-based teaching was reported by the experimental group pre-service teachers. They stated that the strategies used facilitated the course, increased their motivation and they tried to use these strategies in other courses. Referring to the results, it is suggested that training on self-regulation strategies can be given to prospective teachers in pedagogical content knowledge and subject matter knowledge courses. Additionally, practice for gaining strategies can be included in the curriculum from the early stages of education. Researchers who will study self-regulation strategies can conduct research based on both process and product evaluation through longitudinal studies.