Meryem suresi tefsiri
Maryam surah tafisir
- Tez No: 531064
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İslam'ın ilk dönemlerinden günümüze kadar Kur'ân-ı Kerim'in anlaşılmasına yönelik değişik tefsîr metotları kullanılmıştır. Bunlardan birisi de konulu tefsîr metodudur. Bu metod kısaca“tefsîrde belli bir konuyu ele alıp incelemek”demektir. Konulu tefsîrin bir türü de sûre çalışmasıdır. Dolayısıyla Meryem sûresi üzerine yaptığımı bu çalışma, sûre eksenli konulu tefsîre girer. Meryem sûresi üzerine yaptığımız bu çalışmada sûrenin ana konularını, içerdiği edebî sanatları, cedelleri ve kıssaları, elimizden geldiğince açıklamaya çalıştık. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın amacını, metodunu, gayesini, konulu tefsîr hakkında genel bilgileri ve konulu tefsîrin tarihçesini verdik. Birinci bölümde“Meryem Sûresine Genel Bakış”başlığı altında Meryem sûresinin ismini, âyet sayısını, sûrenin üslûbuyla ilgili konuları, edebî sanatları ve sûrenin içerdiği cedelleri açıkladık. İkinci ve son bölümde ise“Meryem Sûresinde Kıssalar”başlığı altında Meryem sûresinde geçen, sûrenin ana hatlarını oluşturan ilk iki kıssa olan Zekeriya-Yahyâ (a.s) ile Meryem-İsa (a.s) kıssalarını hemen hemen tüm yönleriyle ele aldık
Özet (Çeviri)
Various methods of tafsir have been used to understand the Qur'an from the early Islamic days to the present day. One of them is the method of subject tafsir (conceptual/holistic tafsir). This method simply means“to examine a certain subject in tafsir”. One type of subject tafsir is surah studies. Therefore, this study we conducted on Maryam surah is classified as a time-based subject tafsir. In this study we conducted on Maryam surah, we tried to clarify the main subjects of the surah, the literary arts it contain and its arguments and stories as much as we could. Our research consists of introduction and two other chapters. In the introduction, we stated the purpose, methodology, goal, general information about subject tafsir and the history of subject tafsir. In the first chapter, under the title of“Overview of Maryam Surah”we have explained the name of the surah, the number of verses, issues related to the literary style, its literary arts and arguments. In the second and last chapter, under the title of“Stories in Maryam Surah”we discussed the two stories of Zechariah-John and Marry-Jesus, which form the main outlines of the surah, from almost all aspects.