Lise öğrencilerinde internet bağımlılığının, psikolojik dayanıklılık ve ruminasyon açısından incelenmesi
Investigation of internet addiction on high school students, in terms of psychological resillience and rumination
- Tez No: 531073
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Lise Öğrencilerinde İnternet Bağımlılığının, Psikolojik Dayanıklılık ve Ruminasyon Açısından İncelenmesi Bu araştırma, lise öğrencilerindeki internet bağımlılığının ruminasyon ve psikolojik dayanıklılık ile olan ilgisini incelemek ve lise öğrencilerindeki internet bağımlılığının yaygınlığını saptamak amacıyla gerçekleştirilen tanımlayıcı – kesitsel desende bir araştırmadır. Araştırma, İzmir ilinin Karabağlar ilçesinde bulunan beş lisede eğitim hayatına devam eden toplam 268 öğrenci (%53 erkek – %47 kız) ile gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak için; İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların arasında %40,1'i normal internet kullanıcısı, %37'si hafif düzeyde internet bağımlısı, %22'1'i orta düzeyde internet bağımlısı ve 0,8'i ağır düzeyde internet bağımlısıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Internet Addiction on High School Students, in Terms of Psychological Resillience and Rumination The purpose of the study was to investigate the prevalence of internet addiction among high school students and its relation to resillience and rumination. The study was conducted with 268 students (%53 boys - %47 girls) who continue their education in five high schools in Karabaglar county of Izmir. In this study, Internet Addiction Test, Child and Youth Resilience Measure, Ruminative Thought Style Questionnaire and Personal Information Form were used to gather data. Results indicate that 40,1% of the students were normal users, 37% had a mild addiction to the Internet, 22.1% had a moderate addiction to the Internet, and %0,8 had a severe addiction to the Internet.