Doğu Karadeniz mimari dokusunun özgün seramik form ve yüzeylerde yorumu
Interpretation of Eastern Blacksea region architecture on the ceramics surfaces and forms
- Tez No: 98599
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET“Doğu Karadeniz Mimari Dokusunun Özgün Seramik Form ve Yüzeylerde Yorumu”konulu çalışmada, insanın el ve tasarım becerisinin yanında estetik beğenisinin de ürünü olan mimari yapıların hangi koşullara göre biçimlendiği ve Geleneksel Anadolu mimarisinin özellikleri genel bir bakış açısıyla incelenmiş, özgün örneklerinin hızla kaybolmakta olduğu Doğu Karadeniz ahşap mimarisinin konstrüksiyon özellikleri irdelenmiş, mimari malzemelerin doğal renk ve doku etkilerinin ve yapısal ilişkilerin seramik çalışmalarda yorumlanmasına çalışılmıştır. Konu kapsamında incelenen mimari örneklerin biçimsel ve hacimsel özelliklerinin ortaya koyduğu heykelsi etkilerin yanında, renk ve kompozisyon özellikleriyle de resimsel etkiler taşıdığı gözlenmiştir.Mimari yapıların farklı ahşap modüler sistemlerden oluşması, seramik uygulamalarda benzer karakterde konstrüksiyonlann uygulanmasını sağlamıştır. Duvar sistemlerinde gözlemlenen yatay, dikey ve diyagonal çatkı hareketleri, yüzey çalışmalarına esin kaynağı olmuştur. Mimari öğelerin yorumunda ele alman karakterler serbest bir anlayışla iki ve üç boyutta yeniden kompoze edilmiş, çamurun ve sırın doğal dokularından yararlanılmıştır. Çalışmalara taş ve ahşap etkisini taşımak için, mat, akışkan ve toplanmalı artistik sırlar uygulanmıştır. Bu çalışma, kaybolmakta olan etnografik değerlerimizden biri için duyarlılık geliştirmeyi, doğayla barışık, rasyonel çözümlerin sergilendiği, görsel ve yapısal olarak yeni mimari anlayışlara fikir verebilecek Karadeniz Mimarisini sanatsal bakış açısıyla incelemeyi, özgün seramik form ve yüzeylerde yörenin mimari karakterim yorumlayarak yeni bir anlatım dili oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, named“ The Commentary of theEastern Black Sea Region Architecture on the Ceramics Surfaces and Forms”, it has been worked that which conditions are effective on the taking forms of the buildings. Beside the constructional features of the Eastern Black Sea wooden architecture, it is worked to apply natural clours and textural effects of the architectural materials and structural relations on the ceramics works. It has been seen that the architectural examples have picturial and sculptural effects. The modular systems of the wooden buildings have helped to use similar constructions and also the horizontal and vertical relations of the wall systems have been the inspiration of the ceramics compositions. The similarity of the natural effect of the building materials and the ceramics' effect has been a feature wanted to be shown. The elements of the buildings in the commentary of the buildings of the architecture has been composed again in a new attitude and used artistic glazes to have the natural effect of the stone and wood. This study is an expression of one of our ethnographic worths which is extincting. It aims to examine the Black Sea Region wooden architecture which has a rational architectural attitudes. Finally it aims to have a new expression in ceramics using the region's architectural style.