SMED uygulamalarının imalat sürelerine ve birim maliyete olan etkisi ve toplam ekipman etkinliği ile değerlendirilmesi
The effect of SMED applications on manufacturing times and unit costs and evaluvation with oee
- Tez No: 531170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Üretim işletmelerinin karlılığını etkileyen en önemli iki unsur“rekabet”ve“üretim maliyetleri”dir. Artan üretici sayısı ve ikame ürünlerin varlığı, işletmelerin fiyatlandırma politikalarını piyasaya bağlı hale getirecektir. Artan rekabet, piyasa fiyatlarının düşmesine ve karlılığın azalmasına neden olacaktır. Buna karşın karlılık düzeyini korumak isteyen işlemelerin, rekabet avantajını elinde tutmak amacında dolayı yatırım kararları almaktadır. Artan yatırım maliyetleri ve oluşan yeni gereksinimler, işletmelerin giderlerini artırmaktadır. Daralan piyasa fiyatları ve artan maliyetler karşısında, işletmelerin karlılık oranlarını koruyabilmesi ve rekabet avantajını elde edebilmesi için, üretim kayıplarını ortadan kaldırması gereklidir. Ayrıca, ortadan kaldırılan kayıplar sonucu, üretim etkinliğinin performans ve birim maliyet açısından etkilerini ölçmesi ve yönetim karar sürecine dâhil etmelidir. Çalışmanın amacı, üretim kayıplarının azaltılmasına yönelik yapılan iyileştirme çalışmalarının üretim performansına ve makine birim maliyetlerine olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Bunun için, parlak çelik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin üretim hatlarından birisinin ayar ve hazırlık sürecinin iyileştirilmesi için, SMED metodolojisi uygulanmıştır. SMED uygulaması sonrası, makinenin performansı ve üretim birim maliyetine olan etkisi ele alınmıştır. Üretim etkinliğinin ölçülmesinde, OEE (Toplam Ekipman Etkinliği) ve kullanılabilirlik ölçütlerinden faydalanılmıştır. Kullanılabilir üretim zamanının artmasının birim maliyetlerine olan etkisi ise, FTM (Faaliyet Tabanlı Maliyetleme) yöntemi ile ölçülmüştür. Azalan birim maliyetlerin ve artan ekipman etkinliğinin ölçülmesini ele alan bu çalışma, fiyatlandırma politikaları, etkin kar planlaması ve üretim planlaması gibi kritik yönetim kararları için iyileştirme çalışmalarının değerlendirilmesi gereken yönleri ve yöntemlerini sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The two most important factors affecting the profitability of production companies are“Competition”and“Production Costs”. The increasing number of producers and the presence of substitutes will make the pricing policies of enterprises dependent on the market. Due to increased competition, product prices and profitability are reduced. In addition, companies are making investment decisions in order to protect their profitability level and their competitive advantage. Increasing investment costs and new requirements increase production costs. Although the negative impact of shrinking market prices and rising costs, enterprises must eliminate production losses in order to protect profitability rates and competitive advantage. In addition, the results of the study should be evaluated in terms of production performance and unit cost and should be used in management decisions. The aim of this study is to determine the effect of improvement studies on production performance and machine unit costs. For this purpose, SMED methodology has been applied to improve the setting and preparation process of one of the production lines of an enterprise in the bright steel sector. After SMED application, the effect on machine performance and unit cost was evaluated.“OEE”(Total Equipment Efficiency) and“Availability”criteria were used to measure production efficiency. The effect of increased production time on unit costs was measured by FTM (Activity Based Costing) method. This study presented aspects and methods of improvement studies for critical management decisions such as pricing policies, effective profit planning and production planning.