Çevrimiçi mesleki öğrenme ağlarının öğretmen adaylarının araştırmacı kimlik eğilimleri, sosyal sorumluluk temelli liderlik algıları ve sosyal ağlara dayalı öğrenme algıları üzerindeki etkisinin incelenmesi: Dijital öğretmen topluluğu
Analysis of online professional learning networks' effect on pre-service teachers' researcherly dispositions, socially responsible leaderships and social networks based learning: Digital teacher community
- Tez No: 531187
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı hizmet öncesi öğretmen adayları için bir çevrimiçi mesleki öğrenme ağı oluşturarak (Dijital Öğretmen Topluluğu), bu çevrimiçi mesleki öğrenme ağının onların araştırmacı kimlik eğilimi, sosyal sorumluluk temelli liderlikleri ve sosyal ağlara dayalı öğrenme algıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada Web 2.0 araçları kullanılarak oluşturulan çevrimiçi mesleki öğrenme ağının öğretmen adayları tarafından nasıl algılandığı ve ilgili değişkenler açısından etkililiği üzerinde durulması planlanmıştır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemlerinden eş zamanlı iç içe geçmiş deneysel desen tasarımı tercih edilmiştir. Bu çalışmada hem nicel hem nitel veriler toplanmıştır. Araştırmacı Kimlik Eğilimi Ölçeği ve Sosyal Ağlara Dayalı Öğrenme Algısı Ölçeği geliştirme aşamasında 675 öğretmen adayı; yarı deneysel işlem aşamasında deney grubunda 12, kontrol grubunda 12 olmak üzere toplam 24 öğretmen adayı; nitel aşamada ise deney grubunda yer alan 12 öğretmen adayı yer almıştır. Araştırmacı kimlik eğilimi, sosyal sorumluluk temelli liderlik ve sosyal ağlarda öğrenme ile ilgili deney grubuyla çevrimiçi mesleki öğrenme ağı içerisinde etkinlikler yapılırken; kontrol grubunda portfolyo kullanılmıştır. Nicel aşamada üç ölçekten elde edilen ön test ve son testler; nitel boyutta ise öğretmen adaylarının çevrimiçi tartışma duvarı kayıtları ve odak grup tartışması verileri incelenmiştir. Çevrimiçi mesleki öğrenme ağının araştırmacı kimlik eğilimi, sosyal sorumluluk temelli liderlikleri ve sosyal ağlara dayalı öğrenme algısı üzerindeki etkisini araştırırken ilişkili örneklemler t-testi, ilişkisiz örneklemler t-testi, ANCOVA, MANOVA ve MANCOVA analizi yapılmıştır. Çevrimiçi mesleki öğrenme ağının etkiliğine yönelik katılımcı görüşlerinin incelenmesinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinden elde edilen nicel bulgular değerlendirildiğinde deney grubunda bulunan öğretmen adaylarının araştırmacı kimlik eğilimlerinin tüm alt boyutlarında –başka bir ifadeyle-“araştırmaya değer verme, araştırma yeterlilikleri, araştırmaya karşı direnç ve algılanan yararlılık”alt boyutlarında son test lehine anlamlı farklılık olduğu; kontrol grubunun ise sadece“araştırmaya değer verme”alt boyutunda son test lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sosyal sorumluluk temelli liderlik değişkeni açısından bakıldığında, deney grubunda bulunan öğretmen adaylarının“kendini bilme, uyum, sorumluluk, iş birliği, ortak amaç, vatandaşlık, medeni tartışma ve değişim”alt boyutlarında son test lehine anlamlı farklılık meydana geldiği görülmüş; fakat kontrol grubunda her hangi bir boyutta ön test son testler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sosyal ağlara dayalı öğrenme algısı değişkeni açısından bakıldığında, deney grubunun“etkileşime dayalı öğrenme, kullanım kolaylığı, paylaşım ve kişiselleştirme”alt boyutlarında son test lehine anlamlı bir farklılığın meydana geldiği görülürken; kontrol grubunda ön test son testler arasında sadece“etkileşime dayalı öğrenme”alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çevrimiçi mesleki öğrenme ağlarını kullanan öğretmen adayları, çevrimiçi mesleki öğrenme ağlarında kalıcı öğrenmenin gerçekleştiğini, öğrenmenin çeşitlendiğini, bu ağların paylaşım ve öğrenmeyi artırdığını, , zengin kaynaklara erişimi, bilgi ve deneyimlerin paylaşımını sağladığını vurgulamışlardır. Ayrıca, bu ağların araştırmaya dayalı karar almayı, araştırmaya değer vermeyi, iş birliğine dayalı çalışmayı, bireysel ve toplumsal değişimi (kendini tanıma, uyum, grupla ortak amaç, medeni tartışma) desteklediğini belirtmişlerdir. Son olarak, bu çalışma kapsamında çevrimiçi mesleki öğrenme ağlarıyla ilgili çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to create an online professional learning network and to investigate the effect of this online professional learning network on pre-service teachers' researcherly dispositions and socially responsible leaderships. Concurrent embedded experimental mixed design is used as a research method in this study. Both quantitative and qualitative data are collected in this study. Researcherly Dispositions Scale and Socially Responsible Leadership Scale are used to collect quantitative data; pre-service teachers' online discussion wall posts and focus group discussion are used to collect qualitative data. Study group includes 12 pre-service teachers in experimental group and 12 pre-service teachers in control group. In order to investigate the effect of this PLN on pre-service teachers' researcherly dispositions, socially responsible leadership and social networks-based learning perceptions, Related Samples T-Test, Unrelated Samples T-Test, ANCOVA, MANOVA and MANCOVA are used. Also, content analysis method is used to analyze the views of pre-service teachers about effectiveness of PLN. Firstly, findings from analysis of quantitative data show that there is a significant difference in all subscales of researcherly dispositions of pre-service teachers in experimental group –in other words, in subscales of“valueing research, research competences, resistance to research, perceived usefulness”; however, in control group, there is a significant difference only in subscale of“valueing research”. Secondly, it comes out that online professional learning networks increase all subscales of socially responsible leadership in experimental group at a significant level, namely“consciousness of self, congruence, commitment, collaboration, common purpose, controversy with civility, citizenship, change”. However, when it comes to control group, there is found no significant difference between pre-test and post-test scores of socially responsible leadership. Thirdly, in terms of social networks-based learning, it comes out that there is a significant difference in pre-test and post-test scores of experimental group in subscales of“interaction based learning, ease of use, sharing and customization”. However, when pre-test and post-test scores of control group are analyzed, ther is found a significant difference only in subscale of“interaction based learning”. Pre-service teachers who use online professional learning networks emphasize that permanent learning occurs and learning is diversified in PLNs. Also, these networks increase learning and sharing of knowledge and experiences, provide access to rich resources, contribute to research-based decisions, support valueing research, cooperative working, individual and societal change (consciousness of self, congruence, common purpose, controversy with civility). Lastly, there are some suggestions related to online professional learning networks.