Çalışma sermayesi yönetiminin firma karlılığı üzerindeki etkisi: BIST'te işlem gören metal eşya, makine ve gereç yapım sektörü üzerinde bir araştırma
The effect of working capital management on firms' profitabilty: A research on metal goods, machinery and equipment construction which firms listed on BIST
- Tez No: 531188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, BİST'de metal eşya, makine ve gereç yapım sektöründe yer alan 32 adet işletmenin çalışma sermayesi yönetimi ile işletmenin kârlılığı arasında bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırma 2010-2017 yılları arasında BİST'de kesintisiz olarak yer alan metal eşya, makine ve gereç yapım sektöründe faaliyet gösteren 32 tane işletmenin yıllık verilerinden oluşan toplamda 243 veri üzerine uygulanmıştır. Bu çalışmada, çalışma sermayesi yönetimi ile firma kârlılığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için araştırmada bağımlı değişken olarak aktif kârlılık ele alınmıştır. Analizde kullanılan bağımsız değişkenler ise kaldıraç oranı, firma büyüklüğü, stok devir hızı ve nakit dönüşüm süresi olarak analize dâhil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre firma büyüklüğü, stok devir hızı ve nakit dönüşme süresi bağımsız değişkenlerin istatistiksel olarak aktif kârlılığı üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuşken, kaldıraç oranı değişkeni ile aktif kârlılık negatif yönlü anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between working capital management and it's impact on profitabiltiy of 32 companies listed BİST metal goods, machinery and equipment construction sector. In this study is used data collected from 32 companies listed BİST manufacturing sector showing a seamless activity period between 2010-2017 and it has been applied 243 observation years of data. In this study, to determine relationship between working capital management and profitabiltiy return on asset is used as dependent variable while indepedent variables used leverage ratio, firm size, number of days inventory turnover, and cash conversion cycle. The emprical result of this study shows that, there is significant positive relationship between firm size, number of days inventory turnover and cash conversion cycle and return on asset. But, there is significant negative relationship between leverage ratio and return on asset.