Akut solunum yetmezliği sebebiyle noninvazif ventilasyon uygulanan hastalarda psv ile nava'nın etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparision of pressure support ventilation and neurally adjusted ventilatory assist(nava) modes for noninvazi̇ve ventilation during acute respiratory failure
- Tez No: 531209
- Danışmanlar: DR. ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Noninvazif ventilasyon akut solunum yetmezliği hastalarında endotrakeal entübasyonu ve komplikasyonlarını engelleyen bir mekanik ventilasyon tekniği olup kaçaklar ve hasta ventilatör uyumu sebebiyle bir takım uygulama zorlukları içermektedir. NAVA diyafragma elektrik aktivitesinin bir kateter yardımı ile ölçülüp hastaya bu elektrik aktivite ile orantılı ve senkronize solunum desteği verme amacı olan yeni bir mekanik ventilasyon modu olup noninvazif uygulama konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Materyal metod: Farklı etyolojilere bağlı akut solunum yetmezliği sebebiyle noninvazif ventilasyon yapılan 9 hastada NAVA ve PSV modlarının 2 saatlik NIV uygulamasındaki sonuçlarını değerlendirdik. Sonuç: NAVA modunun iki saatlik NIV uygulaması sırasında daha iyi oksijenizasyon ve hasta konforu sağladığı bulunmuş olup noninvazif ventilasyon uygulamasında hastaya ek bir yük oluşturmadan daha iyi hasta sonuçları sağlayabileceğini ve EAdi seviyelerinin izlenmesinin hastanın durumu hakkında ek bilgi sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Noninvasive ventilation is a mechanical ventilation technique that prevents endotracheal intubation and its complications in patients with acute respiratory failure, and includes a number of application difficulties due to leaks and patient ventilator compliance. NAVA is a new mode of mechanical ventilation intended to measure the electrical activity of the diaphragm with the aid of a catheter and to give the patient proportional and synchronous respiratory support. Material and methods: We evaluated the results of NAVA and PSV modes in 2-hour cross-over administration in 9 patients who underwent noninvasive ventilation due to acute respiratory failure with different etiologies. Result: The NAVA mode has been found to provide better oxygenation and patient comfort during the two-hour NIV administration. We believe that noninvasive NAVA ventilation may provide better patient results without creating an additional burden on the patient and that monitoring EAdi levels will provide additional information about the patient's condition.