State capacity and political violence: The case of Isis and Libya
Devlet yeterliği ve siyasal şiddet: Işid ve Libya örneklemi
  1. Tez No: 531256
  2. Yazar: TÜBA GÖNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATEŞ ALİ ALTINORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, hassas/kırılgan devlet ve dini gerekçelerle temellendirilen terörizmin arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. İkincil olarak teorik bir çerçeve içerisinde incelenecek olan sorunsal ise radikal akımlar, hassas/kırılgan devlet ve terörizm ilişkisini sistematik olarak incelemeye çalışmaktır. Çalışmanın başlangıç bölümünün odak noktası zayıf/kırılgan devlet kavramının tanımlanması ve bir devleti zayıf/kırılgan devlet olarak tanımlamanın yeter koşulları ve unsurlardır. Ardından radikalleşme, terörizm ve kırılgan/zayıf devlet faktörleri arasındaki ilişkilerin bu konudaki literatür ışığında ortaya konulmasıdır. Çalışmanın ikinci bölümünde, kırılgan/zayıf devlet içerisinde yaşam bulan radikalizm ve terörizm bağlantısı, sivil yönetim sonrası siyasal atmosfer, güçlü kurumlar ve merkezi otorite eksikliği, asgari düzeyde güvenlik seviyesi eksikliği ve kırılgan sosyal hizmetler ve sosyal zayıflıklar bağlamında Libya örneklemi değerlendirilmektedir. Libya ve Kaddafi yönetiminin, devlet gücünü baltalayan faktörler açısından incelenmesinin ardından, Arap Baharı sonrası Libya, kırılgan ekonomik durum, kurumsallaşmamış yargı sistemi, güvenlik zaafları, sınır koruma sorunları ve İslami köktenciliğin temelleri gibi dini gerekçelerle temellendirilen terörizme yol açan faktörler bakımından incelenmektedir. Bu çalışma şu iki araştırma konusunu cevap aramaktadır: a) Libya örnekleminde mevcudiyetini koruyan kırılgan devlet faktörleri nelerdir? b) Libya örneklemi göz önüne alındığında, kırılgan devlet yapısı ve terörizm arasındaki ilişkinin boyutu nedir?
Özet (Çeviri)
This study examines how factors such as a fragile / failed state and religiously motivated terrorism are related. In the introduction of the study, the focus is on the definition of the concept of weak state and the sufficient conditions to term a state as a weak state. Then, the relationship between the weak state factors on the one hand and radicalization and terrorism on the other are going to be clarified. In the second part of the thesis, weak state radicalism and terrorism are evaluated in terms of the political context of post-civilian administration, the incapacity to institute strong institutions and central authority, the inability to provide a minimum level of security, and insufficient public services in the Libyan case. Following a brief history of Libya and Gaddafi rule with respect to predominant factors undermining the power of the state, the post-Arab Spring Libya is going to be scrutinized in terms of weak state factors that allowed the rise of ISIS and other Islamist movements such as the fragile economic conditions, the deinstitutionalized justice system, security vulnerabilities, border security failure, and the trajectory of Islamic radicalism. This study seeks to provide an answer to the following questions: a) What are the weak state factors that are present in the case of Libya? b) What is the extent of relationship between weak state capacity and terrorism with respect to the case of Libya?