Terörle mücadelede hesap verebilirlikte yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri- 90'lı yıllar ve sonrası
Problems of accountability in combating terrorism and proposals for solution-90's and beyond
  1. Tez No: 531275
  2. Yazar: BESİM GÜRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇOLPAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 1990'lı yıllar sonrasında en ciddi sorunlarının başında gelen terörizmle mücadelede hesap verebilirlik ilkesinin geliştirilmesinin ortaya çıkaracağı değişimi açıklamak ve anlamak için bir katkı yapmaktır. ÇalışmadaTürkiye'nin terörizmle mücadelesinde izlediği stratejiler, dünyadan terörizmle mücadele örneklerini de göz önünde bulundurarak hesap verebilirlik ilkesi bağlamında incelemektedir. Çalışmanın iddiası; Türkiye'nin terörizmle mücadeleyi, uzun yıllar boyunca sadece terörist ile mücadele olarak gören savaş/çatışma yaklaşımı çerçevesinde ele aldığı ve bu model bağlamında güvenlik bürokrasisinin etkinliği karşısında hesap verebilirlik ilkesinin yeterince gelişme fırsatı bulamadığı şeklindedir. Türkiye'de teröriste mücadelede görevli güvenlik birimlerinin hesap verebilirliğinde yaşanan yetersizlikler, terörizmle mücadelede etkisiz hale getirilen terörist sayısının fazlalığına rağmen, kesin bir başarı sağlanamamasına neden olmuştur. Hakeza Türk Polis Teşkilatı'nın etkin hesap verebilirlik karşısında sorumlu hale getirilememesi, Teşkilat'ın neredeyse tüm kritik birimlerinin bir terör örgütünün kontrolüne girmesine neden olmuştur. Çalışma, güvenlik birimlerinin etkin hesap verebilirlik mekanizmaları karşısında sorumlu hale getirilmelerinin uzun vadede mücadeleye olumlu etkileri olacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the changes to be brought about the development of the principle of accountability in the fight against terrorism which is one of the most serious problems of Turkey after 1990's and make a significant contribution to understand. In the study, the strategies followed by Turkey in the fight against terrorism, taking into consideration the fight against terrorism examplesfrom around the worldare to be examined in the context of the principle of accountability. The claims of the study; Turkey's fight against terrorism, which considers only fighting against terrorists during the long years of war/conflict approach in the framework and of this model in the context of the principle of accountability in the face of the effectiveness of the security bureaucracy is sufficently shaped unable to find development opportunuties. Inefficiencies experienced in the accounts officals in security agencies acoountability in the faight against terrorists in Turkey, despite the high number of inactivated terroists in the fight against the danger of terrorismhas resulted in failing to aciheve a certain success. Also the fact that such a Turkish Police Organization is not made responsible for effective accountability has caused almost all the critical units of the organization to take a control of a terrorist organization. The study argues that being responsible for effective accountability mechanisms of security units, especially in the fight against terrorism, will have positive effects on the fight in the long term.