Kuantum öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin yabancı dilde konuşma becerisi, konuşma kaygısı ve öz-yeterliği üzerindeki etkisi
The effect of quantum learning model on foreign language speaking skills, speaking anxiety and self-efficacy of secondary school students
- Tez No: 531302
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yabancı dil olarak İngilizceyi öğrenme, dünyada farklı sebeplerden dolayı önemli görülmektedir. Ancak Türkiye'de büyük emeklere ve yatırımlara karşın İngilizce öğrenme oranı ve seviyesi istenilen düzeyde değildir. Yapılan doktora tezinde amaç; kuantum öğrenme modeline dayalı olarak yürütülen İngilizce öğretim programının ortaokul öğrencilerinin yabancı dilde konuşma becerisi, konuşma kaygısı ve öz-yeterlik üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma konusunun belirlenmesinde ve kullanılacak model ve yöntemin seçiminde yapılan ihtiyaç analizi etkili olmuştur. Araştırma deneysel modelde desenlenmiştir. Araştırmada kullanılan deneme modeli, 3x4 (deney, kontrol ve plasebo grubu X ön test, son test, kalıcılık testi, kalıcılığı izleme testi) yarı-deneysel modeldir. Ana uygulama öncesi, bir yedinci sınıfta pilot uygulama gerçekleştirilmiş ve ana uygulamaya yönelik dönüt alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu başarı düzeyi“orta”olan bir ortaokulun 7. sınıfları oluşturmuştur. Küme örnekleme yöntemiyle üç sınıftan biri kontrol, biri deney ve biri de plasebo grubu olarak atanmıştır. Gruplarda öğretimin yürütülmesi ön-test ve son-testin uygulamasıyla birlikte on hafta sürmüştür. Deney grubuna kuantum öğrenme modeline dayalı olarak program uygulanırken kontrol grubu normal öğretim programına devam etmiştir. Plasebo grubuna ise kontrol grubundan farklı olarak normal öğretim programındaki metinler sesli okutulup telaffuz hataları anında düzeltilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler, ölçme araçlarıyla; nitel veriler ise çeşitleme stratejisi ile toplanmıştır. Programların uygulanması öncesinde ön-test, program uygulanmasından sonra son-test, programın uygulanışından iki ay sonra kalıcılık testi ve programın uygulanışından dört ay sonra ise kalıcılığı izleme testi gruplara uygulanmıştır. Program uygulanırken öğrenciler günlüklerine düşünce ve değerlendirmelerini yazmışlardır. Ayrıca ders öğretmeni ve araştırmacı saha notu tutmuştur. Bunun yanısıra, programın uygulanmasından sonra deney grubundaki öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Verilerin toplanmasında kullanılan araçlar; yabancı dil konuşma kaygısı ölçeği, İngilizce ile ilgili öz yeterlik inancı ölçeği, konuşma becerisi puanlama anahtarı, yarı-yapılandırılmış görüşme formu, öğrenci günlükleri ve saha notlarıdır. Nicel veriler, gruplar arası farklılıkları ölçmek için tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca elde edilen bulgulardan hareketle çalışmanın hipotez ve alt amaçlarından bağımsız olarak kuantum öğrenme çevresi ölçeği geliştirilmiştir. Sonuç olarak, Kuantum öğrenme modeline göre yürütülen program, öğrencilerin İngilizce ile ilgili öz-yeterlik inançlarını artırmış ve İngilizce konuşma kaygılarını azaltmıştır. Ancak modelin konuşma becerisine sağladığı katkı istatistiksel olarak anlamlandırılamamıştır. Kuantum öğrenme modeline göre işlenen İngilizce derslerindeki etkinlikler öğrencilerin dikkatlerini çekip merakını uyandırmış, isteklendirmiş, etkinliklere katılımı artırmış, sorgulama ve araştırmaya yönlendirmiş ve dersi eğlenceli hale getirmiştir. Kuantum öğrenme modeliyle yürütülen programa ilişkin öğrenci görüşleri olumlu yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning English as a foreign language is considered important for different reasons in the world. However, despite the great effort and investment in Turkey, the rate and level of learning English is not at the desired level. The aim of the PhD dissertation was to examine the effect of quantum learning model on foreign language speaking skills, speaking anxiety and self-efficacy of secondary school students. Needs analysis was used to determine the research subject and the model and method used in the research. The research was designed in the experimental model. The experimental model used in the study was a 3x4 (experimental, control and placebo group X pre-test, post-test, retention test, retention monitoring test) semi-experimental model. A pilot implementation was conducted at a seventh grade before the main implementation, and feedback for the main implementation was received. The study group consisted of three seventh grades of a secondary school, achievement level of which was middle. Each class was assigned as control, experimental or placebo group by cluster sampling method. The implementation of curriculums in the groups lasted ten weeks including the application of pre-test and post-test. While curriculum of the experimental group was implemented on the basis of quantum learning model, the control group continued their normal curriculum. The texts were read aloud by the students at the placebo group, and the pronunciation errors were corrected immediately, which was different from the normal curriculum. Mixed research method was applied as the data collection method. Quantitative data was collected by scales while qualitative data was collected by diversification strategy. While curriculum was implemented, students wrote their thoughts and evaluations on their diaries. In addition, the lesson teacher and researcher took the field notes. Also, interviews were realized with the students in the experimental group after the implementation of the curriculum. Tools used in data collection were scale for foreign language speech anxiety, scale for self-efficacy belief in English, grading key for speaking skill, semi-structured interview form, student diaries and field notes. Quantitative data were analyzed by one way ANOVA to measure intergroup differences. In addition, quantum learning environment scale was developed from findings independently from the hypothesis and sub-goals of the study. In conclusion, the curriculum conducted according to quantum learning model increased students' self-efficacy beliefs in English and reduced their English speaking anxiety. However, the contribution of the model to speaking skill was not statistically significant. The activities in English curriculum conducted according to quantum learning model attracted the attention of the students, increased participation in the events, led students to inquire and make research, made the lesson enjoyable.