Kuantum Öğrenme Modelinin ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of the Quantum Learning Model on middle school student's achievements and attitudes toward
- Tez No: 932397
- Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma Kuantum Öğrenme Modeli (KÖM)'ün ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin başarılarına ve tutumlarına etkisini incelemeyi amaçlamıştır. KÖM ve Müzik Eğitimini aynı çalışmada buluşturan bu araştırma, ulusal anlamda yapılan ilk deneysel araştırma olması bakımından ayrıca önem taşımaktadır. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden nicel ve nitel verilerin eş zamanlı olarak kullanıldığı yakınsayan paralel karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel boyutunda ise, karışık desenler grubuna dahil olan“Ön test-Son test Kontrol Gruplu Seçkisiz Desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümü olgu bilim (fenomenoloji) desenine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünü, Balıkesir İli Altıeylül ilçesinde bulunan Zağnospaşa Ortaokulu'nda her biri 23 kişiden oluşan iki 6. Sınıf şubesi oluşturmaktadır. Sınıflar random olarak belirlenmiştir. 6-G deney ve 6-D kontrol grubu olarak belirlendikten sonra, deney grubuna MEB'in mevcut öğretim programındaki kazanımlar KÖM'e yönelik hazırlanan ders planları ile anlatılırken, kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemleri uygulanarak dersler yürütülmüştür. Uygulama süresi 7 hafta, 14 ders saati olarak planlanmıştır. Uygulama süreci sonunda deney grubuna KÖM'e yönelik sorular sorulmuş ve öğrencilerin duygu ve düşüncelerinden elde edilen veriler, araştırmanın nitel bölümünü oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri SPSS 22.0 paket program kodlanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise betimsel içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda KÖM uygulanarak yapılan bir müzik dersinin öğrencilerin müzik dersi başarılarını ve müzik dersine olan tutumlarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın öne çıkan nitel sonuçlarından bazıları ise; deney grubu öğrencilerinin KÖM'e yönelik olumlu duygular geliştirdiği ve öğrencilerin müzik derslerinde KÖM'ün uygulanmasını istediği şeklinde tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda KÖM ve müzik eğitimi ile ilgili yapılacak olan araştırmalarda, müzik dersi öğretim programı içerisindeki diğer öğrenme alanları ve kazanımları ile uygulama yapılması, okullarda işlenen müzik derslerinde KÖM'ün uygulama basamakları düşünülerek müzik derslerinin planlanması, sınıf ortamının öğrencilerin ilgilerini çekecek şekilde düzenlenmesi, müzik eğitimi alanında KÖM ile ilgili daha fazla deneysel araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effects of the Quantum Learning Model (QLM) on the achievements and attitudes of middle school students towards music lessons. This research, which brings together QLM and Music Education in the same study, is also important in terms of being the first experimental research conducted nationally. In the research, convergent parallel mixed design, in which quantitative and qualitative data are used simultaneously from mixed method designs, was used. In the experimental dimension of the research,“Pretest-Posttest Control Group Randomized Design”, which is included in the mixed designs group, was used. The qualitative part of the research was designed according to the phenomenology design. The application part of the research consists of two 6th-grade branches, each consisting of 23 people, at Zağnospaşa Middle School located in the Altıeylül district of Balıkesir Province. The classes were randomly determined. After determining 6-G as the experimental and 6-D control groups, the achievements in the current curriculum of the Ministry of National Education were explained to the experimental group with the lesson plans prepared for QLM, while the lessons were conducted by applying traditional teaching methods to the control group. The implementation period was planned as 7 weeks and 14 lesson hours. At the end of the implementation process, questions about CSM were asked to the experimental group and the data obtained from the students' feelings and thoughts constituted the qualitative part of the research. The quantitative data of the research were analyzed by coding with SPSS 22.0 package program. The qualitative data of the research was interpreted by performing descriptive content analysis. As a result of the research, it was concluded that a music lesson with CSM increased the students' success in music lessons and their attitudes towards music lessons. Some of the prominent qualitative results of the research were; It was determined that the experimental group students developed positive feelings towards CSM and that the students wanted CSM to be implemented in music lessons. In line with these results, it is recommended that in the studies to be conducted on CSM and music education, applications should be made with other learning areas and achievements in the music lesson curriculum, music lessons should be planned considering the application steps of CSM in music lessons taught in schools, the classroom environment should be arranged in a way that will attract the students' attention, and more experimental research should be conducted on CSM in the field of music education.