Sosyal bilgiler dersinde argümantasyon tabanlı öğrenme yönteminin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına, bilimsel düşünme becerilerine ve bilimsel tartışma düzeylerine etkisi
The effect of argumentation based learning on students' academic success, scientific thinking skills, and scientific discussion levels in social sciences course
- Tez No: 531314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERYA AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu çalışmada, argümantasyon tabanlı öğrenme yönteminin, 7. sınıf sosyal bilgiler öğrencilerinin akademik başarılarına, bilimsel düşünme becerilerine ve bilimsel tartışma düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Karma yöntemin benimsendiği araştırma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 7. sınıf sosyal bilgiler öğrencilerinden toplam 78 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda“eşitlenmemiş kontrol gruplu desen”esas alınmıştır. Deney grubuna argümantasyon tabanlı öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak“Akademik Başarı Testi”(ABT),“Bilimsel Düşünme Becerileri Ölçeği”(BDBÖ) ön test-son test olarak kullanılmıştır. Nicel veriler,“İlişkisiz gruplar için t-Testi”ve ANCOVA analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda doküman analizinden yararlanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak“Dereceli Puanlama Anahtarı/Rubric”kullanılmıştır. Nitel veriler, betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiş ve elde edilen bulgular grafiklerle sunulmuştur. Bulgular: Uygulama sonucunda, ABT ön test-son test puan ortalama sonuçları arasında anlamlı bir farkın deney grubu lehine olduğu görülmüştür. BDBÖ toplam testinin ve BDBÖ alt boyutlarının ön test-son test puan ortalama sonuçlarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Süreç boyunca öğrencilerin“iddia ve veri sunabilme”ile“destekleyici bilgi sunabilme”boyutlarında genel başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca bireysel olarak“iddia ve veri sunabilme”boyutunda grup olarak“gerekçe sunabilme”,“destekleyici bilgi sunabilme”ve“çürütücü bilgi sunabilme”boyutlarında daha fazla ilerleme sağlandığı görülmüştür. Süreç içinde en fazla ilerlemenin ise“çürütücü bilgi sunabilme”boyutunda olduğu görülmüştür. Öğrencilerin bilimsel tartışma düzeylerinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Argümantasyon tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve bilimsel tartışma düzeylerine olumlu katkı sağladığı, öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerine olumlu etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the effect of argumentation based learning on students' academic success, scientific thinking skills, and scientific discussion levels in 7th grade Social Sciences Course. Method: This study, based on mixed-method paradigm, was carried out in a secondary school in 2016-2017 school year. Participants of the study were 78 seventh grade students having social sciences class. For quantitative dimension of the study, post-test only control design was used; the experimental group was exposed to argumentation based learning method. As data collection tools, Academic Success Test (AST) and Scientific Thinking Scale (STS) were used for pre and post tests; for the analysis, Independent Samples T Test and ANCOVA were applied. On the other hand, for qualitative dimension, document analysis was used through the use of a grading rubric. The data were analyzed according to descriptive analysis, and findings were presented through graphics. Findings: As a result of intervention, it was found that there was a significant difference between AST scores of pre and post tests in favor of the experimental group. For STS and its sub-dimensions, the results displayed that there was no significant difference between pre and post test scores. Throughout the intervention, it was seen that overall succes of students in sub-dimensions,“assertion and submission of data”and“submission of evidence”, was higher. Besides, the results showed that individually in the sub-dimension,“ assertion and submission of data”, and for group work in the subdimensions,“justification”,“submission of data”, and“submission of disproving data”, forward progress was made. Throughout the process, the most prominent progress was made in the sub-dimension,“submission of disproving data”. Finally, it was found that levels of students' sceintific discussion were average. Conclusion: It was concluded that argumentation based learning method significantly contributed to students' academic success and scientific discussion skills while the method had no significant effect on students' scientific thinking skills.