Teknoloji destekli argümantasyon yaklaşımının öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal becerilerine etkisi
The effect of technology supported argumentation approach on students 'cognitive and affective skills
- Tez No: 907665
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FEVZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler dersinde teknoloji destekli argümantasyon yaklaşımının (TDAY) öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, altıncı sınıf sosyal bilgiler Etkin Vatandaşlık öğrenme alanında teknoloji destekli ve kâğıt tabanlı argümantasyon yaklaşımı etkinlikleri uygulanmıştır. Uygulama süreci sonrasında yaklaşımın öğrencilerin; akademik başarılarına, kavramsal anlamalarına, demokratik tutumlarına, politik okuryazarlık becerilerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin uygulanan yaklaşıma dair görüşleri ele alınmıştır. Yöntem: Araştırmada karma araştırma modelinin gömülü deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test- son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılırken, araştırmanın nitel boyutunda ise görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırma iki deney (DG1= 32; DG2= 33) ve iki kontrol (KG1= 30; KG2= 31) olmak üzere dört grupla, toplam 126 kişi ile yürütülmüştür. DG1'de Teknoloji Destekli Argümantasyon Yaklaşımı (TDAY), DG2'de Kâğıt Tabanlı Argümantasyon Yaklaşımı (KTAY) uygulanırken, kontrol gruplarında mevcut program uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen Etkin Vatandaşlık Akademik Başarı Testi (EVABT), Etkin Vatandaşlık Kavramsal Anlama Testi (EVKAT), Demokratik Tutum Ölçeği (DTÖ), Politik Okuryazarlık Ölçeği (POÖ) ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde Tek Yönlü ANOVA, KRUSKAL WALLIS, MANN-WHITNEY U testi ve çoklu karşılaştırma Tukey testi kullanılırken, nitel veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol gruplarının tüm boyutlarda ön test puan ortalamalarının uygulama başlangıcında birbirine denk olduğu, son testte gruplar arasında anlamlı farklılıkların bulunduğu belirlenmiştir. Tüm boyutlarda DG1 ve DG2 grupları lehine olmak üzere kontrol gruplarına kıyasla anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öte yandan kavramsal anlama ve demokratik tutum değişkeninin son test puan ortalamalarının DG2'ye kıyasla DG1 lehine olmak üzere anlamlı farklılığın bulunduğu belirlenirken, akademik başarı ve politik okuryazarlık becerileri açısından DG1 ve DG2 arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Yapılan görüşmelerde iki deney grubundaki öğrencilerin de uygulanan yaklaşım hakkında olumlu görüşler dile getirdikleri ve nitel verilerin nicel verileri desteklediği belirlenmiştir. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre uygulanan her iki argümantasyon yaklaşımının da öğrencilerin akademik başarıları, kavramsal anlamaları, demokratik tutumları ve politik okuryazarlık becerileri üzerinde etkili olduğu, ancak TDAY'ın kavramsal anlama ve demokratik tutum üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen diğer sonuca göre uygulanan her iki yaklaşım hakkında öğrencilerin olumlu görüşlere sahip olduğu ve sürecin bilişsel ve duyuşsal becerilere katkısının olduğunu düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the effect of the technology-supported argumentation approach (TSAA) on students' cognitive and affective skills in social studies courses. For this purpose, the study implemented technology-supported and paper-based argumentation approach activities in the sixth-grade social studies Active Citizenship learning area. After the implementation process, the effects of the approach on students' academic achievement, conceptual understanding, democratic attitudes, and political literacy skills were examined. Moreover, the opinions of the experimental group students about the approach were discussed. Method: In this study, the embedded design of the mixed research model was used. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest paired control groups was used, while interviews were used in the qualitative dimension of the study. The study was carried out with four groups, two experimental (EG1= 32; EG2= 33) and two control groups (EG1= 30; EG2= 31), with a total of 126 participants. While the Technology Supported Argumentation Approach (TSAA) was applied in EG1 and the Paper-Based Argumentation Approach (PBAA) was applied in EG2, the existing program was applied in the control groups. Quantitative data were collected using the Active Citizenship Academic Achievement Test (ACAAT), Active Citizenship Conceptual Understanding Test (ACCUT), Democratic Attitude Scale (DAS), Political Literacy Scale (PLS) developed by the researcher, and qualitative data were collected using a semi-structured interview form. One-way ANOVA, KRUSKAL-WALLIS, MANN-WHITNEY U test, and Tukey multiple comparison test were used to analyze quantitative data, while qualitative data were analyzed by content analysis. Results: The results of the study revealed that the pre-test mean scores of the experimental and control groups in all dimensions were equivalent to each other at the beginning of the intervention, whereas there were significant differences between the groups in the post-test. In all dimensions, a significant difference was found in favor of the EG1 and EG2 groups compared to the control groups. On the other hand, there was a significant difference in the post-test mean scores of conceptual understanding and democratic attitude variables in favor of EG1 compared to EG2, while there was no significant difference between EG1 and EG2 in terms of academic achievement and political literacy skills. During the interviews, it was determined that the students in both experimental groups expressed positive opinions about the approach applied, and the qualitative data supported the quantitative data. Conclusions: The results of the study revealed that both argumentation approaches were effective on students' academic achievement, conceptual understanding, democratic attitudes, and political literacy skills, but TSAA was more effective on conceptual understanding and democratic attitudes. According to the other result obtained from the research, it was determined that the students had positive opinions about both approaches and thought that the process contributed to cognitive and affective skills.