Aile işletmelerinde ve kurumsal işletmelerdeki yeni mezun işe alım süreçlerinin karşılaştırılması
Comparison of new graduate recruitment process at family business and corporate business
  1. Tez No: 531347
  2. Yazar: MELİKE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde dünyanın her yerinde nitelikli işgücüne ihtiyaç vardır. Küreselleşmenin değişim hızı nedeniyle işletmelerin ihtiyaçları günden güne değişmektedir. İş yaşamının değişen nitelikleri, işe alım sürecini hem işletmeler hem de adaylar açısından çok daha önemli bir hale getirmiştir. İşe alım sürecinde“doğru işe doğru kişi”nin yerleştirilmesi taraflar arasında sürdürülebilir bir iş ilişkisini mümkün kılmaktadır. Yeni mezunlar iş deneyimi olmayan adaylardır. Yeni mezunların işe alımı bu bağlamda ayrıcalıklı bir öneme sahiptir. Bu çalışmada aile işletmelerinde ve kurumsal işletmelerde yeni mezun işe alımının farklı olup olmadığını, farklı ise ne ölçüde ve nasıl farklılaştığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada 8-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Kariyer.net'te yayımlanan“yeni mezun”pozisyonlar için iş ilanları incelenmiştir. İkinci aşamada ise nitel araştırma kapsamında, aile işletmelerinin ve kurumsal işletmelerin işe alım sorumlularıyla yapılan yarı-yapılandırılmış mülakatlar temalar ışığında içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, yeni mezun iş ilanlarında öncelikli olarak MS Office bilgisi, yabancı dil bilgisi, ehliyet ve deneyim gibi kriterlere yer verilmektedir. Araştırmanın ikinci aşamasının bulguları ilk aşamadaki bu tespitleri desteklemektedir. İşletmelerin yeni mezun işe alma sebepleri; öğrenmeye hevesli olma, işletme kültürüne kolay uyum sağlama ve ücret teşvikleridir. Yabancı dil bilgisi mülakat yapılan aile işletmelerinin çoğu için öncelikli bir kriter değilken kurumsal işletmeler için öncelikli bir kriterdir. Aile işletmelerinde yeni mezunlar için mezun yetiştirme programı olarak adlandırılan bir eğitim programı bulunmamaktadır. Kurumsal işletmelerin sadece birinde yeni mezunlar için mezun yetiştirme programı bulunmaktadır. Aile işletmeleri ve kurumsal işletmeler staj programı ile geçici süre öğrencilere deneyim imkânı sağlamaktadır. Aile işletmeleri ve kurumsal işletmeler işgücü ihtiyacı olduğunda stajyerleri istihdam edebilmektedir. Bu nedenle, staj yeni mezunlar için önemli bir fırsattır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a need for a qualified workforce throughout the world. Due to the pace of change in globalization, the needs of businesses vary from day to day. The changing nature of business life makes the recruitment process more critical regarding both businesses and candidates. The placement of“the right person to right job”at recruitment process make possible a sustainable job relation between the parties. New graduates are candidates without work experience. The recruitment of new graduates has particular importance in this context. In this study, it is aimed to reveal if there is a difference in the new graduate recruitment of family business and corporate business and to reveal if there is a difference to what extent it is different and how it differs. Research consists of two steps. At the first step, job advertisements for“new graduates”positions, which are published between 8-16 June 2017 at Kariyer.net, are examined. At the second step, within the scope of qualitative research, the semi-structured interviews conducted with the recruitment specialists of the family business and corporate business to were subjected to content analysis on the themes. According to the findings of the research, primarily new graduate job advertisements include criteria such as MS Office knowledge, foreign language knowledge, driver's license and experience. Findings of the second phase of the study support these determinations at the first step. Reasons for recruitment new graduate of the business; be eager to learn, easy adaptation to business culture and wage incentives. While foreign language knowledge isn't a priority criterion for most of the interviewed family busineses, it is a priority criterion for corporate business There is not a training programme named as graduate development programme for new graduates in the family business. There is only a graduate development programme for new graduates in one of the corporate business. Both family business and corporate business provide experience facility to students with intern programme. When they need the workforce, they can employ interns. Therefore, the internship is an essential opportunity for new graduates.