Kent ve çevre sorunlarında toplumsal duyarlılık: Antakya örneği
Social sensitivity in urban and environmental problems: The case of Antakya
- Tez No: 531494
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Antakya'da yaşanan kent ve çevre sorunları konusunda toplumsal duyarlılığı ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Antakya ölçeğinde yapılan bir anket çalışması ile çevre ve kent sorunları tespit edilmeye çalışılmış ve bu sorunlara ilişkin toplumsal duyarlılık ortaya konulmuştur. Sanayi ve teknolojinin gelişmesi ile insanların doğal yaşam alanları haline gelen kentlerde nüfus yoğunluğuna paralel olarak bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Yaşanılan bu sorunlar kentlerde yaşayan insanları rahatsız etmekte, yaşam kalitelerini düşürmenin yanında en önemlisi doğal çevreyi tahrip etmekte ve doğanın dengesini bozmaktadır. Bu sorunların kaynağında yatan insan etmeni, sorunların çözümü noktasında da kilit roldedir. Kent ve çevre sorunlarına karşı duyarlılık gösteren bireylerin var olduğu bir çevrede sorunlar en aza indirgenmiş demektir. Sürdürülebilir bir çevre için kent ve çevre duyarlılığı konusunda bilincin arttırılması, bu bilincin gelecek nesillere de aktarılması gerekmektedir. Doğal kaynakların tükenebilir, çevrenin geri dönülmez tahribatlar ile yok olabilir olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak yaşamın her aşamasında toplumsal duyarlılığın arttırılması gerekmektedir. Doğaya ve en önemlisi kişilerin birbirlerinin yaşam haklarına gösterecekleri saygı, çevreye duyarlılık konusunda geliştirdikleri duyarlı davranış şekilleri, kent ve çevre sorunlarının çözülmesinde önemli rol oynayacaktır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümünde, dünyada ve Türkiye'de toplumsal duyarlılık ve çevre bilincinin oluşması aşamasında meydana gelen örnek olayların değerlendirilmesi yapılmış, üçüncü bölümünde ise, saha çalışmasından elde edilen veriler SPSS Programı ile analiz edilmiş, kent ve çevre sorunlarına ilişkin toplumsal duyarlılık ölçülmüştür. Bunun yanında yapılan çalışmayı destekleyici nitelikte şehrin önde gelen yönetici aktörlerinin görüşleri alınarak sonuca katkı sağlanmıştır. Çalışmanın teknik ve uygulamada elde edilen verileri birlikte değerlendirilerek bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the social sensitivity in urban and environmental problems in Antakya. In this context, the urban and environmental problems were tried to be identified with a survey study in Antakya scale and the social sensitivity related these problems was revealed. With the development of industry and technology, there are a number of problems in the cities which are natural habitats of people. These problems bother the people living in cities, reduce the quality of life, and damage to the natural environment and disrupt the balance of the nature. The human factor is key to solving these problems. The problems are minimized in an environment where individuals are sensitive to urban and environmental problems. For a sustainable environment, environmental awareness needs to be increased and handed down the next generations. Considering the fact that natural resources can be depleted and the environment can be destroyed by irreversible destructions, social sensitivity needs to be increased. Respect for nature and human life will play an important role in solving urban and environmental problems. The present study consists of three parts. In the first part, the conceptual framework was given. In the second part of the study, the evaluation of the case studies that took place during the stage of social and environmental awareness around the world and in Turkey were carried out. In the third part of the study, the data obtained from the field study were analyzed with SPSS program, and the social sensitivity of the city and environmental problems was measured. In addition, interviews were held with leading executive actors of the city in support of the work carried out, and the results were evaluated. As a result, the technical and practical data of the study were evaluated together and some suggestions were presented.