İşletmelerin finansmanında yurtdışı kredi tercihinin nedenlerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study to fi̇x the reasons for forei̇gn exchange credi̇ts i̇n fi̇nanci̇ng busi̇nesses
- Tez No: 531544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin 2002 ile 2017 yılları arasında yurt dışından sağladıkları uzun vadeli kredi tercih nedenlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda SPSS 22.0 paket programında çoklu doğrusal regresyon analizi ve stepwise regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizinde özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredilerin bir önceki yıla göre yüzde değişimi bağımlı değişken olarak modele dahil edilmiştir. Bağımlı değişkeni etkilediği düşünülen bağımsız değişkenler ise Kamu net borç stokunun Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı, Chicago Opsiyon Borsası Oynaklık Endeksi olarak bilinen VIX Endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi ve TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kurudur. Regresyon analizinin temel varsayımlarının sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmiştir. Gerekli varsayımların sağlandığı anlaşıldığında ilk olarak çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analizin sonuçlarına göre özel sektörün uzun vadeli yurt dışı kredi tercihi ile Kamu net borç stokunun Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı arasında beklentilerin aksine istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Özel sektörün uzun vadeli yurt dışı kredi tercihi ile Tüketici Fiyat Endeksi arasında beklentilerin aksine istatistiki olarak negatif anlamlı bir ilişki, VIX Endeksi ile istatistiki olarak negatif anlamlı bir ilişki ve son olarak Reel Efektif Döviz kuru arasında istatistiki olarak pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizlerinde bir tane bağımsız değişkenin çıkmasıyla modelin test değerleri ve regresyon katsayıları değişecektir. Asıl regresyon denklemini bulmak için bağımlı değişken üzerinde anlamlı etkisi olmayan bağımsız değişken çıkarılarak stepwise yöntemine göre ikinci bir regresyon analizi yapılmıştır. Analizin sonuçlarına göre VIX Endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi ve Reel Efektif Döviz Kuru arasında özel sektörün uzun vadeli yurt dışı kredi tercihini en çok etkileyen değişkenin VIX Endeksi olduğu saptanmıştır. Analiz sonucu özel sektörün uzun vadeli yurt dışı kredi tercihi ile VIX Endeksi arasında istatistiki olarak negatif anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, long-term loans from abroad between 2002 and 2017, businesses operating in Turkey aims to examine why preference. For this purpose, multiple linear regression analysis and stepwıse regression analysis were performed in SPSS 22.0 package program. In the regression analysis, the percentage change of long-term loans provided by the private sector from abroad was included as a dependent variable. The independent variables, which are thought to affect the dependent variable, are the Public Net Debt Stock to the Gross National Product, the VIX Index, which is known as the Chicago Option Exchange Volatility Index, the Consumer Price Index and the CPIBased Real Effective Exchange Rate. It was checked whether the basic assumptions of the regression analysis were provided. When it was understood that necessary assumptions were made, multiple linear regression analysis was performed. According to the results of the analysis, no statistically significant relationship was found between the long-term external loan preference of the private sector and the ratio of Public net debt stock to Gross National Product. A statistically significant relationship was found between the long-term foreign loan preference of the private sector and the Consumer Price Index, as compared to the expectations, with a statistically significant negative relationship, a statistically significant negative relationship with the VIX Index and finally the Real Effective Exchange rate. In the regression analysis, the test values and regression coefficients of the model will change with the emergence of one independent variable. In order to find the original regression equation, independent variables which have no significant effect on the dependent variable were subtracted and a second regression analysis was performed according to stepwıse method. According to the results of the analysis, it was found that the VIX Index was the most significant variable among private sector's long-term foreign loan preferences among the VIX Index, Consumer Price Index and Real Effective Exchange Rate. As a result of the analysis, a statistically significant negative correlation was found between the long-term foreign loan preference of the private sector and the VIX Index.