Après la crise financière de 2001 :Politiques et perspectives d'évolution des PME en Turquie
2001 mali krizinden sonra:Türkiye'deki KOBİ'lerin politikaları ve kalkınma beklentileri
  1. Tez No: 743117
  2. Yazar: LAMİHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRISTIAN DE BOISSIEU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
2001 krizinden sonra diğer şirketler gibi KOBİ'ler de ekonomik yavaşlamadan zarar gördü. KOBİ'ler tüm işletmelerin %99'unu ve istihdamın %77'sini temsil etmektedir, dolayısıyla GSYİH üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Marmara bölgesinde özellikle yüksek bir yoğunlaşma ile GSYİH'ya en fazla katkıda bulunanlar ticaret, turizm ve imalat sektörleridir. Bu çalışmasının temel amaçlarından biri, bankalar ve KOBİ'ler arasındaki kredi ilişkilerini incelemek ve bilgi eksikliğinin KOBİ'lerin gelişimini nasıl etkilediğini anlamaktır. Başka bir deyişle, amaç KOBİ'ler ve bankalar arasındaki kredi ilişkisini analiz etmek ve IDD'nin Türkiye'deki KOBİ'lerin banka finansmanına erişimini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bankacılık kuruluşlarının yanı sıra KOSGEB gibi kurumların da zor durumda olan bu KOBİ'lere yardım etme ve/veya finansman ihtiyacı durumunda onlara yardımcı olma misyonu bulunmaktadır. Bu amaçla Marmara bölgesinde yer alan 126 firmanın yöneticilerine 38 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Verilere normal en küçük kareler regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, bir KOBİ'ye banka kredisi verirken en belirleyici iki değişkenin şirket yaşı ve şirket büyüklüğü olduğunu ortaya koymaktadır. Ampirik sonuçlarımız, yeni başlayan işletmeler için yakın ve uzun süreli bir ilişkinin arzu edildiğini göstermektedir. Uzun süreli bankacılık ilişkisi olan ve aynı bankada 5 yıldan fazla çalışan firmalara tercihli faiz oranlı banka kredisi verilmektedir. Katılımcılar, KOSGEB hizmetlerinin şeffaflığının ve bilgi edinme ve bilgiye erişimde yaşanan güçlüklerin neredeyse oybirliğiyle altını çizmektedirler. Bu KOBİ'lerin iş liderleri, KOSGEB'den mali yardım için başvuru dosyasını hazırlarken eğitim eksikliğine ve yaşadıkları sıkıntıya dikkat çekiyor. Katılımcılar ayrıca, kabul edilen eski başvuru dosyalarının yeni başvuracak firmalar ile paylaşılmamasını da eleştirmektedir. Yetkililer, piyasanın ve KOBİ'lerin taleplerine cevap verme konusunda ciddi bir istek gösterse de, bu yöndeki çabalara ağırlık verilmesi gerektiği görülüyor.
Özet (Çeviri)
The macroeconomic adjustment policies and structural reforms of the government have not fostered the flourishing of SMEs which remains very suspicious and timid towards the market and exchange rate developments. After the 2001 crisis, SMEs and other businesses suffered from the economic slowdown. In fact, SMEs account for 99% of all businesses and 77% of employment, which has a significant impact on GDP. With a particularly high concentration in the Marmara region, it is the trade, tourism and manufacturing industries that contribute the most to the PlB. Moreover, it is necessary to underline the difficulty of access to bank credits of SMEs. It is true that SMEs have suffered from the tendency of banks to favor large companies. It is precisely to help them in their efforts and encourage them in their development that reforms have been put in place. In particular the restructuring of the banking sector. One of the main objectives of this research is to examine the credit relationships between banks and SMEs and to understand how the omission of information affects the development of SMEs. In other words, the aim is to analyze the credit relationship between SMEs and banks and to determine how the IDD influences and affects access to bank financing for SMEs in Turkey. It is therefore important to understand why access to credit is difficult for SMEs in Turkey and how to fix it. In addition to banking institutions, agencies such as KOSGEB have the mission to help these SMEs in difficulty and / or help them in case of need for funding. With this in mind, a survey of 38 questions was conducted among business leaders of 126 SMEs located in the region of Marmara. Ordinary least squares regression analysis was applied to the data. The results reveal that the age of the firm and the size of the firms are the two most important variables when granting a bank loan to an SME. Our empirical results suggest that a close and lasting relationship is desirable for newly-activated firms. Firms with sustainable banking relationships who have been working with the same bank for more than five years are granted a bank loan with a preferential interest rate. The participants almost unanimously underlined the opacity of KOSGEB services and their difficulties in obtaining and accessing information. The entrepreneurs of these SMEs report the lack of training and their distress at the constitution of the application for financial aid from KOSGEB. The establishment of training and / or assistance in the constitution of these applications could provide sustainable relief to SMEs in need of funding and above all allow KOSGEB to more effectively disseminate information about the various aids they offer. A large majority of participants regret that KOSGEB does not offer a subsidy benefit. Indeed, most of the aid is financial aid at preferential or zero interest rates, the number of aids in the form of subsidy without any refund thereafter is quite limited hence a low popularity of the KOSGEB with SMEs. The participants also criticize the lack of sharing of old application file accepted with SMEs who wishes to apply for a tender. Despite the authorities' real desire to respond to the demands of the market and SMEs, it seems that efforts in this direction need to be stepped up. While the government certainly wants to increase and facilitate the access of SMEs to bank loans, it seems that most of the tax breaks and other state aid is made for certain industrial groups to the detriment of the goods and services sector, which nevertheless concentrates the largest share of SMEs in Turkey.