7-11 yaş aile eğitim programının etkisinin anababalar ve çocuklar üzerinde değerlendirilmesi
An evaluation for the effectiveness of 7-11 age familytraining program upon parents and children
  1. Tez No: 531623
  2. Yazar: GÖKÇE ÇOKAMAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜL KAPÇI SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 7-11 Yaş Aile Eğitim Programı'nın (AEP) anababalar ve çocuklar (Ndeney= 34; Nkontrol=39) üzerindeki etkisi yarı deneysel araştırma yöntemiyle değerlendirilmiştir. Program, toplam 14 oturumdan oluşmaktadır. Deney grubundan ön test, son test ve bir yıllık izleme testi, kontrol grubundan ön test ve son test ölçümleri alınmıştır. Bu ölçümlerde anababalar Kısa Semptom Envanteri, Anababalık Stres Aracı, Anababalık Yetkinlik Ölçeği, Çocuğun Olumsuz Duygularıyla Başetme Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği, 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeği, Duygu Ayarlama Ölçeği, çocuklar ise Çocuğun Bireysel Yaşantıları Ölçeği-Kişisel Bildirim ve Çocuğun Sosyal Davranış Ölçeği-Kişisel Bildirim'i doldurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the effectiveness of Ministry of National Education (MNE) 7 -11 Age Family Training Program (FTP) upon parents and children by using quasi-experimental design (Nexperimental=34; Ncontrol= 39). The program is composed of total 14 sessions. Baseline, post-test and one-year follow up test measurements were taken from experimental group whereas, baseline and post-test measurements were taken from control group. Within the measurements, parents filled Brief Symptom Inventory, Parenting Stress Instrument, Parenting Sense of Competence Scale, Coping with Children's Negative Emotions Scale, The McMaster Family Assessment Device and Child Behaviour Checklist for Ages 6-18 while children filled Children's Self Experience Questionnaire-Self Report and Children's Social Behaviour Scale-Self Report.