Toplumsal cinsiyet ve vergilendirme: 2005-2016 dönemi bütçe belgeleri, ilgili mevzuat ve düzenlemelerden hareketle Türkiye özelinde bir irdeleme
Gender and taxation: An examination specific to Turkey with reference to the budget documents, relevant legislation and regulations for the period 2005-2016
  1. Tez No: 531622
  2. Yazar: CAHİDE GÖĞÜSDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Makroekonomik politikaların temel araçlarından sayılan bütçenin, kadın bakış açısıyla analizi, kadın erkek eşitliğinin sağlanması yönünde bir harekettir. Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılığın kaldırılması için devlet bütçeleri önemli fonksiyonlar üstlenmiştir. Bu amaçla toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme uygulaması önerilmiştir. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme analizleri, mali politikaların kadınlara karşı bir eğilim içinde olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Zira kamu politikaları bilinçli ya da bilinçsiz olarak cinsiyete dayalı ayrımcı unsurlar içerebilmektedir. Kamu politikalarında ve özellikle vergi sistemlerinde cinsiyete dayalı ayırımcılık konusu daha yeni gündeme gelmeye başlamıştır. Birçok ülke, vergi sistemlerindeki kadınlara yönelik cinsiyete dayalı ayırımcılığı ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet ve vergilendirme konusunda Hindistan, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık gibi birkaç ülke örneğine yer verilecektir. Son olarak Türkiye'de son on yılın merkezi yönetim bütçe belgeleri, ilgili mevzuat ve düzenlemeler toplumsal cinsiyet ve vergilendirme açısından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Analysis of the budget, which is regarded as one of the fundamental of macroeconomic policy instruments, analysis of the woman's perspective, is a move towards ensuring gender equality. The state budget for the elimination of discrimination between woman and man have undertaken important functions. For this purpose a gender-sensitive budgeting application is proposed. Gender-sensitive budgeting analysis reveals that there is a bias against women in the financial policy. Because public policies may contain gender discriminatory elements as consciously or unconsciously. The subject of gender discrimination in public policy and especially the tax system has begun to come to new agenda. Many countries, the gender discrimination against women in the tax system is working to eliminate. In this study, the subject of gender and taxation will be included several countries such as India, Mexico, South Africa, United Kingdom. Finally, the central government budget documents, the relevant legislation and regulations of the last decade will be analyzed in terms of gender and taxation in Turkey.