Avrupa refah devletlerinde göçmenlerin sosyal güvenlik hakkı
The right to social security of immigrants in European welfare
  1. Tez No: 531631
  2. Yazar: MELİKE ÇALLI KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Uluslararası göç tarih boyunca devam eden bir olgu olup giderek artan şekilde görülmektedir. Bireylerin göç etme kararlarında etkili olan sebep çeşitlilik göstermekte ve göç sürecini açıklamaya yönelik teoriler ortaya konulmaktadır. Göç teorileri arasında ise en bilinen teori Lee'nin 1966 yılında geliştirdiği İtme ve Çekme Teorisidir. Teoride, göçmenleri hedef ülkeye çeken faktörler; aile bağlantıları, iş imkânları, eğitim, daha iyi yaşam şartları, çekici iklimler, politik serbestlik şeklinde belirtilmektedir. Araştırmamızda Lee'nin İtme ve Çekme Faktörleri'ne ilave bir faktör sosyal güvenlik yardımlarının da göçmenler için çekici faktör olduğu ve teoriye eklenmesi gerektiği ileri sürülmektedir. Çalışmamızda George Borjas'ın“Immigration and Welfare Magnet”(Göç ve Refah Mıknatısı ya da Göç ve Refah Çekim) Teorisi'nden yola çıkarak oluşturulan ve göç etme kararının en temel belirleyicisi olan refah yardımlarının ve özellikle sosyal güvenlik harcamaları adı altında sağlanan hak ve yardımların Avrupa Birliği'ne üye devletlerde göç akışına etkisi analiz edilmiştir. Çalışmamızda analiz, Panel Veri Analizi kullanılarak yapılmıştır. Veriler ise, POOLED OLS (Havuzlanmış En Küçük Kareler Yöntemi) kullanılarak tahmin edilmiştir. Analiz sonucunda ise sosyal güvenlik harcamalarının farklı statüye sahip göçmenler de farklı etki gösterdiği ve göç akışını etkilediği tespit edilmiştir. Sağlık bakımı, işsizlik ödemeleri, aile yardımı ve geride kalanlara ödemeler ile göçmen sayısının artışı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ülkelerin neet, gdp, toplam istihdam verileri ile göçmen sayısı artışı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Yaşlılık, barınma ve malullük ve geride kalanlara yapılan harcama değişkenleri ile sığınmacı sayısı artışı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Üçüncü ülke vatandaşlarının sayısının artışı ile malullük ve sağlık bakımı arasında negatif yönlü bir ilişki bulunurken, yaşlılık ve geride kalanlar arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Son olarak ise, Lee'nin İtme ve Çekme teorisinin faktörleri arasına, sosyal güvenlik harcamalarının eklenmesi hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
International migration is an increasingly important phenomenon throughout history. The reasons influencing individuals' immigration decisions vary and the theories about the process of migration are explained. Among the theories of migration, the most well-known theory was the Push and Pull Theory developed by Lee in 1966. In theory, the factors that attract migrants to the target country; family connections, job opportunities, education, better living conditions, attractive climates, political freedom. In our study, it is suggested that social security benefits provided under the name of welfare benefits as an additional factor to Lee's Push and Pull Factors are also attractive factors for immigrants and should be added to the theory. In our study, George Borjas's“Immigration and Welfare Magnet”theory was created and the impact of migration on the most fundamental determinant of welfare rights provided under the name of the decision and, in particular social security spending and help the flow of immigration in the European Union member states were analyzed. In our study, analysis was performed by using Panel Data Analysis. Data were estimated using POOLED OLS (Pooled Least Squares Method). As a result of the analysis, it is determined that social security expenditures affect the migration flow of migrants with different status under welfare benefits under the effect of migration flow. There was a positive correlation between health care, unemployment payments, family allowance and the increase in the number of migrants. A positive relationship was found between the neet, gdp, total employment data and the increase in the number of migrants. A positive relationship was found between the variables of old age, accommodation and disability and the expenditure on survivors and the increase in the number of asylum seekers. While there was a negative relationship between the increase in the number of third country citizens and disability and health care, a positive relationship was found between old age and survivors. Finally, the hypothesis of the addition of social security expenditures has been confirmed among the factors of Lee's Push and Pull theory.