Fen soru türlerine yönelik öğretim uygulamalarının 4. sınıf öğrencilerinin soru sorma davranışına etkisi
The effect of teachi̇ng strategi̇es regardi̇ng sci̇ence questi̇on types on fourth grade students' questi̇oni̇ng behavi̇our
  1. Tez No: 531632
  2. Yazar: MUSTAFA TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı fen soru türlerine yönelik öğretim uygulamalarının 4. sınıf öğrencilerinin soru sorma davranışına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Kocaeli ili Çayırova ilçesinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıfına devam eden iki şubeden toplam 39 öğrenci oluşturmaktadır. 4 hafta (12 ders saati) boyunca“Mikroskobik Canlılar ve Çevremiz”ünitesi işlenmiştir. Deney grubu, öğretmenlerinden fende sorulan soru türleri ve soruların sınıflandırılması ile ilgili bir saatlik bir eğitim alırlarken, kontrol grubu böyle bir eğitim almamıştır. Ayrıca, deney grubunda, konu sonu etkinlikleri gruplar halinde tamamlanırken, kontrol grubunda bireysel olarak tamamlanmıştır. Deney grubunda öğretim araştırmacı tarafından, kontrol grubunda da kendi sınıf öğretmenleri tarafından yapılmıştır. Öğrenciler soruları isimlerinin yazılı olduğu kağıtlara yazarak bir kutuya atmışlardır. Öğrencilerin yazdıkları sorular araştırmacı tarafından düzenli olarak Word dosyasına kaydedilmiştir. Bir veya birkaç kelimelik cevabı olan, ezbere dayalı, cevabı kolaylıkla kitaplardan bulunabilecek sorular alt-düzey olarak sınıflandırılırken; araştırmaya dayalı, genelde uzun cevaplı ve cevabı kitaplardan kolayca bulunamayacak sorular üst-düzey olarak sınıflandırılmıştır. Deney grubunda kontrol grubuna kıyasla daha çok üst-düzey soru sorulurken; kontrol grubunda deney grubuna göre daha çok alt-düzey soru sorulmuştur. Uygulamadan sonra deney grubunun fen dersine karşı tutum puanları anlamlı bir biçimde artmıştır. Buna göre fen müfredatının bir parçası olarak alt ve üst-düzey sorular açık bir şekilde öğretilebilir. Öğretmenler, öğrencilerin kaliteli soruları nasıl formüle edeceklerini ve ortaya koyacaklarını öğrenmeleri için özel bir dikkat göstermelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of instructional methods regarding science questions on students' questioning behaviour. An experiment was designed in which the experimental group was taught about the taxonomy of questions that can be asked by students during a science lesson. The quality of selected student questions was discussed as a whole class throughout the implementation. In addition, the experimental group completed the textbook activities at the end of each section in groups, whereas, the control group finished these activities individually. The experiment lasted for 4 weeks (12 lessons), during the 'Microscopic Organisms and Environment' unit in two 4th-grade classrooms. After completing each section of the unit, student questions were collected. These questions were discussed in the class as a whole group during the following lesson. The questions were classified as either low-level or high-level questions. Low-level questions require simple recall of information. These types of questions are mostly routine and procedural. On the other hand, high-level questions require an application or extension of taught ideas. Students relate new and existing knowledge and integrate divergent information from multiple sources. The findings showed that in the experimental group, there were significantly more high-level questions compared to the control group. The questions were longer and more comprehensive in the experimental group. In both groups, as students' achievement increased, so did the number of questions they asked. Furthermore, students' science attitude improved significantly in the experiment group after the implementation. Findings of this research suggests that the taxonomy of questions need to be taught explicitly in primary Science classrooms. Formulating and posing high-level questions need to be a part of every subject and teachers need to pay special attention to this issue.