Mülki idarenin geleceğine ilişkin merkez valilerinin görüş ve yaklaşımları üzerine bir inceleme
An investigation about the opinions and approaches about the future of civil administration of relocated governors to central office
  1. Tez No: 531778
  2. Yazar: AHMET SAİD UZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası`na göre Türkiye, yerinden yönetim esasına göre yönetilir ve Anayasa gereği ilin ve ilçenin başındaki idarecilere mülki idare amirleri denir. Mülki amirler devleti temsil dışında merkezi idarenin aldığı kararların halka duyurulması ve uygulamasının takibi yanında yerel halkın refah seviyesini arttırmak, kolluk kuvvetleri üzerinde yetkileri aracılığıyla güvenlik ve huzurunu sağlamak gibi doğrudan hayata temas eden çok önemli görevler görmektedir. İşbu çalışmada görüşlerine başvurulan merkeze alınan valiler, halen aktif görevde olmadığından görevde bulundukları uzun yıllar boyunca yaptıkları ve yapamadıklarının muhasebesini yapma fırsatı bulmuş bilir kişilerdir. Merkez valilerinin geçmiş tüm deneyimleri ışığında mülki idarenin işleyişi, mülki amirlerin yetkileri, kabiliyet ve kapasitelerini sürece yansıtmaları ve mülki idarenin ihtiyaç ve geleceğine ilişkin tespit ve önerileri çok önemli veriler ortaya koyacaktır. Çalışma kapsamında; kamunun yeniden yapılanması sürecinde yerel yönetimin sorunları tartışılacak, beklentileri karşılayacak şekilde düzenlenmesine katkı sağlanacaktır. Bu araştırma da ilk olarak temel kavramlar ve tarihçe için literatür taraması yapılmış olup, çalışmanın temel unsuru olan merkez valilerinin mülki idare ve mülki amirleri üzerine görüşleri ile birlikte sürecin geliştirilmesine ilişkin önerilerini tespit edebilmek için“43'ü merkeze alınan vali”konumunda olmak üzere 364 kişi ile anket çalışması yapılmış akabinde nicel ve nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bilirkişi konumundaki merkeze alınan valilerin kamu yönetimi düzenlemelerine ait fikir ve beyanlarının, mevcut genel geçer görüşlerden farklılık arz edip etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Constitutional Law of Turkish Republic, Turkey is also governed by the principle of decentralization, and as to this law the administrators on the head of these units are named as governors. Governors represent the state and, announce the decisions made by the central government via following its praxes, being responsible of increasing the welfare of local people, using law enforcement power in order to sustain the security and peace, which are all vital. The governors relocated to central offices were asked their opinion to discuss the future of the civil administration, in this study. They had the opportunity to represent the state by accounted for their doings and unfinished projects as well. The reflection of their past experiences at a maximum sense is very vital to assess the processes and the needs of civil administration to find the rightful determinations to developments. In order to solve the problems of local governments, we also need those kind of perspectives. Herein, this study firstly made a literature review, then determined the available position, suggestions and solution alternatives mostly discussed in public administration literature. A survey was also performed via a questionnaire along with the participation of ordinary people and relocated governors to central offices in order to gain those perspectives with suggestions, thus reached 364 people of whom was composed by relocated 43 governors to central offices. The existence of whether there is a difference between the public opinion and the views of them was questioned.