Yerel yönetimlerde stratejik planlama: Yozgat belediyeleri örneğinin incelenmesi
Strategic planning in local administrations: Examination of samples of Yozgat Municipalities
- Tez No: 531792
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz dünyasında her alanda yoğun, hızlı ve köklü değişikler yaşanmaktadır. Bu değişimler en çok yönetim alanını etkileyerek bu değişim ve gelişimlere hazırlıklı olmaya zorlamaktadır. Toplumsal, sosyokültürel, siyasi ve ekonomik alanlarda hızlı ve etkileşimli yaşadığımız değişim süreci, işletmeleri hızlı karar alma ve uygulama, daha dinamik bir yönetim yapısı ve esnek bir planlama ve yönetim süreçlerini gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, yerel yönetimlerde stratejik planlama ve stratejik yönetim kavramları ele alınmıştır. Yerel yönetimler vatandaşa en yakın yönetim birimi olması, yerellerin ihtiyaçlarını en iyi tespit edebilen ve bu doğrultuda sonsuz insan ihtiyaçlarını elde olan kıt kaynakların kullanım ve dağıtımda ortaya çıkan problemleri minimize etmek için stratejik planlama kavramı önemini hızla artırmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde strateji, planlama ve stratejik planlama kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde stratejik planlama süreci stratejik plan hazırlama kılavuzuna kapsamında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde yerel yönetimler ve yerel yönetimler stratejik planlama kavramları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Yerel Yönetimlerde Stratejik Planlamada Yozgat Belediyeleri Örneği ele alınmış yapılan anket çerçevesinde detaylı bir şekilde analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, there are intense, rapid and radical changes in every field. These changes affect management area and force them to be prepared for these changes and developments. The process of rapid and interactive change in the social, sociocultural, political and economic fields has brought to the agenda the rapid decision making and implementation of enterprises, a more dynamic management structure and flexible planning and management processes. In our analysis and study, strategic planning and strategic management concepts in local administrations are discussed. The concept of strategic planning is rapidly increasing in order to be the closest management unit to the citizen, to determine the needs of the local and to minimize the problems arising from the use and distribution of scarce resources in spite of endless human needs. The study consists of four parts. In the first chapter, the concepts of strategy, planning and strategic planning are explained. In the second part, the strategic planning process is given in the scope of the strategic plan preparation guide. In the third chapter, the concepts of strategic planning in local governments and local governments are explained. In the fourth chapter, Yozgat Municipalities Sample in Strategic Planning in Local Administrations is analyzed and interpreted in detail within the framework of the survey.